20:56 21/1/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΜΑ- ΤΣΕΖΕΝΑ: 5-1
Γήπεδο: Ολίμπικο
Η Ρόμα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Τσεζένα (5-1) και ανεβαίνει στη βαθμολογία.
Ιδανικό το πρώτο δεκάλεπτο για τη Ρόμα, η οποία καθάρισε το ματς. Οι «τζιαλορόσι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό. ο Ταντέι έδωσε για τον Λαμέλα, ο οποίος με τη σειρά του τροφοδότησε τον Τότι και ο αρχηγός των Ρωμαίων με όμορφο διαγώνιο, νίκησε τον Αντονιόλι.
Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 8ο λεπτό ο Τότι μετά

από νέα ασίστ του Λαμελα πέτυχε το 2-0.
Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκρέκο βγήκε στην κόντρα, έκοψε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, απ' όπου ο Μπορίνι την έστειλε στα δίχτυα.
Η Τσεζένα κατάφερε να μειώσει στο 58ο λεπτό, καθώς ο Έντερ βγήκε απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ και τον πλάσαρε ιδανικά.
Η Ρόμα έφτασε στο 4-1 στο 61ι λεπτό. Ο Αντονιόλι απέκρουσε την κεφαλιά του Μπορίνι, αλλά στη συνέχεια ο Ζουάν από κοντά πέτυχε το γκολ.
Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε με όμορφη προσπάθεια στο 69ο λεπτό ο Πιάνιτς.
ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Ρόζι, Ζουάν (73' Κιάερ), Χάιντζε, Ταντέι, Γκάγκο, Πιάνιτς, Γκρέκο, Λαμέλα (55' Κρκιτς), Μπορίνι, Τότι (65' Βιβιάνι).
ΤΣΕΖΕΝΑ: Αντονιόλι, Κομότο, Φον Μπέργκεν, Ροντρίγκες, Λάουρο, Γκουάβα, Κολούτσι (76' Μπεναλουανέ), Κετσαρέλι, Παρόλο, Μούτου (46' Καντρέβα), Έντερ.