17:58 17/1/2015 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 22η Αγωνιστική

Χάμιλτον-Σέλτικ 0-2
(33' Μάθιους, 50' Χέντερσον)
Τη πρώτη της νίκη μετά τη χειμερινή διακοπή πέτυχε η Σέλτικ που κέρδισε 2-0 εκτός έδρας τη Χάμιλτον.
Στο 33ο λεπτό ο Άνταμ Μάθιους άνοιξε το σκορ για τους πρωταθλητές Σκωτίας οι οποίοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τη συμπλήρωση 50 λεπτών. Ο Λίαμ Χέντερσον με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με τη Σέλτικ να πλησιάζει στον ένα βαθμό τη πρωτοπόρο Αμπερντίν και να έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Αμπερντίν-Νταντί 3-3

(7' Γκουντγουίλι, 87' Χάγιες, 90' Τζακ/ 38' Ιρβάιν, 40' Στιούαρτ, 48' Χάρκινς)
Τεράστια γκέλα για τη πρωτοπόρο Αμπερντίν που έχασε δυο βαθμούς στην έδρα της μετά το 3-3 επί της Νταντί. Μάλιστα, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα για τους γηπεδούχους γιατί ισοφάρισαν με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά.
Ωστόσο, τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για την Αμπερντίν που μόλις στο 7ο λεπτό προηγήθηκε τον Ντέιβιντ Γκουντγουίλι. Αλλά η Νταντί μέσα σε δέκα λεπτά έφερε τα πάνω κάτω. Στο 38ο λεπτό ο Γκάρι Ιρβάιν έφερε το ματς στα ίσια και δυο λεπτά αργότερα ο Γκρεγκ Στιούαρτ έκανε το 1-2. Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, η Νταντί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 χάρη σε τέρμα του Γκάρι Χάρκινς βάζοντας την Αμπερντίν στα σκοινιά.
Τελικά, η πρωτοπόρος έσωσε τον βαθμό αφού στο 87ο λεπτό ο Τζόνι Χάγιες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-3 για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Ράιαν Τζακ να ισοφαρίσει για το τελικό 3-3.

Ρος Κάουντι-Σεντ Μίρεν 1-2