Πρόκριση για ΟΣΦΠ

19:59 20/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών (23-24 Μαρτίου στο Ρέθυμνο) καθώς επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-22) του Άρη στο κλειστό του Ρέντη.

Παρά το τελικό σκορ η αλήθεια είναι ότι το ματς είχε μεγάλο ενδιαφέρον, με τον Ολυμπιακό

όμως πιο ψύχραιμο στα τελειώματα των σετ και με περισσότερες εναλλακτικές λύσεις να ξεπερνά τα εμπόδια που του έβαλλαν οι κιτρινόμαυροι (ταξίδεψαν στην Αθήνα χωρίς τους Ντίνα - γαστρεντερίτιδα, Μποζίδη - πρόβλημα με τη μέση).

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-13, αλλά με τέσσερα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να προσπεράσει με 14-13, ενώ το 19-17 έγινε 21-17 (λάθος Κιόση) και το 1-0 ήρθε εύκολα.

Στο β' σετ οι κίτρινοι έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16) και προηγήθηκαν με 17-20 (άουτ Γιορντάνοφ), όμως το υπέρ τους 19-21 έγινε 22-21 με πρωταγωνιστή τον Γιούρισιτς και 24-22 (μπλοκ Σμαραγδή σε Τζελάτη), ενώ στο 24-23 ο Τζελάτης έχασε το σερβίς.

Στο γ' σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-13 και 21-17, όμως το ματς δεν είχε τελειώσει με τον Άρη να μειώνει σε 23-21 (άσος Ωρολογά) και στο 24-22 ο Τζελάτης να αστοχεί σε κόντρα επίθεση για να διαμορφωθεί το τελικό 25-22.

«Ήταν μια νίκη που τη χρειαζόμασταν πολύ, αφού πρόκειται για νοκ άουτ ματς και θέλαμε να δούμε πως θα αντιδράσουμε σε ένα τέτοιο ματς μετά από μια κακή περίοδο για εμάς. Η ομάδα δεν έχει πιάσει ακόμη τα υψηλά στάνταρντς απόδοσης που μπορεί να έχει, αλλά στα δύο τελευταία ματς έχουμε πάθος και ενέργεια. Σήμερα λειτούργησε το σερβίς και το μπλοκ και μπορέσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι», δήλωσε ο Θάνος Μαρούλης ενώ ο Αινείας Τζελάτης τόνισε: «Ο Ολυμπιακός παίζει πλήρης πλέον ενώ εμείς είχαμε δύο απώλειες. Το Σάββατο παίξαμε στη Λαμία πέντε σετ, πήγαμε Θεσσαλονίκη κάναμε μια προπόνηση και ήρθαμε εδώ. Ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη, αλλά αν ήμασταν λίγο πιο ξεκούραστοι κι εγώ έπαιζα λίγο καλύτερα θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω»

Τα σετ: 20-25, 25-23, 25-22

Ολυμπιακός (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 12 (10/22 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 55% άριστες), Μαρούλης 4 (3 μπλοκ), Γιούρισιτς 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 93% υπ. - 80% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (18/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (3/7 επ.), Στεφάνου -λ (75% υπ. - 75% άριστες) / Φιλίποφ, Ποτότσνικ, Σωτηρίου 1.

Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (8/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2, Κιόσης 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 15 (13/38 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 67% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (83% υπ. - 73% άριστες) / Ωρολογάς 1.