23:56 10/1/2012 - Πηγή: AEK365

CARLING CUP- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ- ΚΑΡΝΤΙΦ: 1-0
Γήπεδο: Σέλχουρστ Παρκ
Δύσκολη νίκη με 1-0 πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας κόντρα στην Κάρντιφ και όλα είναι ανοιχτά εν όψει του επαναληπτικού στις 24 Ιανουαρίου.
Η Κάρντιφ απείλησε πρώτη στο 10ο λεπτό με το σουτ του Ραλς, το οποίο μπλόκαρε ο Σπερόνι, ενώ στο 13' ο Μουράι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.
Στο 19ο λεπτό η κεφαλιά του Τέρνερ μετά από σέντρα του Γουίτινγκχαμ, πέρασε λίγο άουτ, αλλά η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να ανοίξει τελικά το σκορ στ 40'.
Ο Αμπρόουζ εκτέλεσε το φάουλ, ο Χίτον

έκανε τραγική έξοδο και ο Γκάρντνερ με κεφαλιά έγραψε το 1-0.
Η Κάρντιφ προσπάθησε να απειλήσει στην επανάληψη και είχε ορισμένες καλές φάσεις με τους Ραλς και Μίλερ, ωστόσο η άμυνα της Πάλας στάθηκε όρθια.
ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Παρ, ΜακΚάρθι, Γκάρντνερ, Αμπρόουζ, Ντιγκακόι, Γέντινακ, Ζάχα, Μουράι, Μάρτιν (78' ΜακΣκάνελ), Ράματζ.
ΚΑΡΝΤΙΦ: Χίτον, ΜακΝιούτον (66' Μπλέικ), Τέιλορ, Χάντσον, Γουίτνγκχαμ, Κόουι, Μίλερ, Μέισον(74' ΜακΦέιλ), Τέρνερ, Ραλς.