Προβάδισμα με Νταρλέν

20:59 3/8/2012 - Πηγή: AEK365

Η Τουρκία παραμένει να έχει προβάδισμα για την τέταρτη θέση του β' ομίλου μετά τη νίκη με 3-2 (25-16, 21-15, 25-18, 19-25 15-12) απέναντι στην Κορέα για την προτελευταία αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Ολυμπιακού τουρνουά...
Μετά το εύκολο 25-16 για την Τουρκία στο πρώτο σετ, πολλοί πίστεψαν ότι οι Ευρωπαίες ήταν ικανές για το τρίποντο που θα την έφερνε...

και με τα δύο πόδια στην επόμενη φάση.

Η Κορέα ωστόσο που θέλει να κατακτήσει την δεύτερη θέση του ομίλου δεν παρέδωσε τα όπλα και ξαναμπήκε στο παιχνίδι κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-21. Στο τρίτο σετ είχαμε όμως την ίδια εικόνα με το πρώτο. Η Τουρκία πάτησε το γκάζι και το πήρε με 25-18. Το τρίποντο ωστόσο χάθηκε στο τέταρτο σετ καθώς παρά το γεγονός ότι έφτασε να προηγείται με 15-12. Εκείνη τη στιγμή όμως το μπλοκ λειτούργησε για την Κορέα και το 15-12 έγινε 15-19 με το σέρβις της Χίο Ζιν Γιάνγκ, και το τελικά 19-25 έφερε το ματς στο πέμπτο σετ.

Εκεί, και ενώ το σκορ ήταν 12-12, η Νεσλιχάν Νταρλέν πήρε το όπλο της και με 3 συνεχόμενους πόντους και 27 σε ολόκληρο το ματς, έδωσε τη νίκη στην Τουρκία.

1-3 (25-27, 17-25, 25-20, 25-19) Foto

ΤΟΥΡΚΙΑ (Μόττα): Τοκσόι 8, Σονσίρμα 13, Αϊντεμίρ 6, Οζσόι 9, Νταρλέν 27, Κανσού 9/ Κουζουμπασίογλου (λ), Γκουρεσέν (λ), Ουσλούπεχλιβάν 3, Κιρντάρ 1, Γκουμούς 12

ΚΟΡΕΑ(Κιμ): Κιμ Σα Νι 2, Κιμ Γέον Κουνγκ 21, Χαν Σονγκ Γι 6, Γιούνγκ 7, Χουάνγκ 1, Γιάνγκ 8 / Κιμ Χαε Ραν (λ), Χαν Γιού Μι 4, Κιν Χι Ζιν 13, Λι.