ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 25η αγωνιστική

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΟΚ: 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ.Θάνος

Μια αδράνεια της άμυνας και μια επική γκάφα του Μαντούρο οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε ήττα με 2-1 από τον Αστέρα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης

συνεχίζει να παρουσιάζει προβληματική εικόνα και πλέον ίσως υπάρξουν και εξελίξεις με τον Στέφενς.

Η ομάδα της Τρίπολης μπήκε καλά στο ματς και απείλησε στο 7ο λεπτό με σουτ του Μουνάφο. Ο ΠΑΟΚ απάντησε δύο λεπτά μετά με τον Αθανασιάδη να μην προλαβαίνει την μπάλα μετά το γύρισμα του Λούκας. Στο 30' η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε καλή ευκαιρία όταν ο Ολίσε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την κακή έξοδο του Μπαντή και να σκοράρει με κεφαλιά. Έξι λεπτά μετά ο Μαντούρο πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους αλλά ο Μπαντής έδιωξε.

Μόλις στο 48' στην επανάληψη ο Αστέρας είχε ευκαιρία χάρη στην κόντρα του Κάτσε στον Χουάνμα. Η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα όμως ο Γλύκος πετάχτηκε εντυπωσιακά και απέκρουσε. Στο 60' ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ όταν ο Νάχτο έκανε ωραία σέντρα και ο Αθανασιάδης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αστέρας όμως απάντησε άμεσα καθώς στο 65' μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα βρήκε στον Γκόιαν και κατέληξε στο βάθος της εστίας για να γίνει το 1-1. Στο 78' ήρθε και δεύτερο σοκ για τον ΠΑΟΚ όταν μετά από λάθος γύρισμα του Μαντούρο ο Χουάνμα πήρε την μπάλα και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στον Αστέρα. Η ομάδα της Τρίπολης στο 87' βγήκε στην αντεπίθεση με τον Χουάνμα παρότι είχε επιλογές να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα άουτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι (55'Τσαμπουρής), Κυριακόπουλος, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Ουσέρο, Εντό, Μουνάφο (69'Κάφα), Χουάνμα, Ντε Μπλάσις, Καράσκο

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Μαντούρο, Ινσαουράλδε, Νάτχο, Κάτσε, Λούκας (75'Λάζαρ), Ολίσε (80'Λίνο), Χούσεν (80'Κουλούρης), Αθανασιάδης