ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ-18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: 4-0

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθήνας)

«Αξίζεις χειροκρότημα παρατεταμένο, που μπόρεσες και σκότωσες έναν πεθαμένο», τραγουδάει ο Στράτος Λασκαρίδης (!) σε ένα καλτ τραγούδι, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του αποψινού αγώνα ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Καλλονή. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν εύκολα με 4-0 την ομάδα της Μυτιλήνης,

που μετρά 6 σερί ματ χωρίς νίκη. Αδικήθηκε ο Ολυμπιακός καθώς δεν του δόθηκε πέναλτι στο 89' και με το σκορ στο 4-0, με τον Κάμπελ να βουτάει για τον σταυρό, ένα 24ωρο πριν τα Φώτα...

Από τα πρώτα λεπτά η Καλλονή έδειξε πως δεν είχε όρεξη να βγει μπροστά και έμεινα στα μετόπισθεν, προσπαθώντας να κρατήσει το μηδέν. Βέβαια δεν τα κατάφερε και πολύ καλά, καθώς στο 13ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ. Ο Κάμπελ έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Ντομίνγκες, αυτός γύρισε στον Σαβιόλα που από κοντά νίκησε τον Σιδεράκη. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαβιόλα γύρισε στον Κάμπελ, ο οποίος εξ επαφής σχεδόν, πλάσαρε άουτ, ενώ στο 22' ο Σιδεράκης είπε όχι σε σουτ του Φουστέρ. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 24΄χρειάστηκε νέα επέμβαση του Σιδεράκη σε σουτ του Τσόρι, ενώ η μοναδική τελική προσπάθεια της Καλλονής ήταν ένα φάουλ του Ποντάνι στο 45' με την μπάλα να περνά πολύ άουτ.

Στο 50ο λεπτό το σουτ του Τσόρι, έφυγε μόλις άουτ, και στο 55' ήρθε και το 2-0 για την ομάδα του Πειραιά. Ο Σαλίνο έκανε το γύρισμα και ο Τσόρι με περίεργο τρόπο νίκησε τον Σιδεράκη. Η Καλλονή δεν υπήρχε στο γήπεδο και στο 65' ο Τσόρι εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της Καλλονής απουσίαζε και ο Μανωλάς άνετα κατάφερε να κατεβάσει την μπάλα και με το αριστερό να κάνει το 3-0. Το τελικό 4-0 έγραψε στο 75ο λεπτό ο Μασάντο που εκμεταλλεύτηκε όμορφη πάσα του Βάις, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε όμορφα. Στο 85ο λεπτό η Καλλονή έχασε τη μία και μοναδική καλή της ευκαιρία, με τον Ντος Σάντος να βγαίνει απέναντι στον Ρομπέρτο και να πλασάρει άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Μπονγκ, Μανιάτης (72' Μασάντο), Σάμαρης (66' Εντινγκά), Φουστέρ (55' Βάις), Κάμπελ, Τσόρι, Σαβιόλα.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σιδεράκης, Λεάντρο, Μανούσος (69' Βαλιός), Λεοζίνιο, Χωριανόπουλος, Καζάκης (20' Γκναμπούγιου), Αναστασιάδης, Άλβες, Γιουκαρής (78' Ντάμπος), Ντος Σάντος, Ποντάνι