Σώθηκε στις καθυστερήσεις

20:00 25/9/2011 - Πηγή: AEK365
ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΠΡ- ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: 1-1 Γήπεδο: Λόφτους Ρόουντ Παρότι με παίκτη λιγότερο, η ΚΠΡ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 από την Άστον Βίλα με ένα γκολ στο τέλος του αγώνα. Μέτριο πρώτο ημίχρονο με τις φάσεις να είναι μετρημένες. Η ΚΠΡ απείλησε πρώτη στο 16ο λεπτό με τον Μποθρόιντ, ενώ
στο 44' ο Κένι απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Μπάναν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Άστον Βίλα έχασε ακόμη μια κακή ευκαιρία με τον Κόλινς. Το ματς ήταν κακό και στην επανάληψη, ωστόσο οι «χωριάτες» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 58ο λεπτό. Ο Τραορέ ανέτρεψε τον Μπάναν μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι της αναμέτρησης έδωσε το πέναλτι. Ο Μπάνανα ανέλαβε να το εκτελέσει και νίκησε τον Κένι από τα 11 μέτρα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 90', λόγω αποβολής του Τραορέ. Τον σημαντικό βαθμό στην ΚΠΡ έδωσε ο Νταν με ένα γκολ στο 30 λεπτό των καθυστερήσεων. Το ματς παρακολούθησε και ο πρωθυπουργός της Αγγλίας, Ντέιβιντ Κάμερον μαζί με το μικρό γιο του, ο οποίος έδειχνε να το «ζει». ΚΠΡ: Κένι, Χαλ, Τραορέ, Γιανγκ, Φέρντιναντ, Ντέρι (79' Χέλγκιουσον), Τααράμπτ, Φορλίν, Μπάρτον, Ράιτ Φίλιπς (86' Σμιθ), Μποθρόιντ (66' Κάμπελ). ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκίβεν, Χάτον, Γουόρνοκ, Νταν, Κόλινς, Άιρλαντ, Ν'Ζόγκμπια (85' Γουέιμαν), Ντελφ, Πετρόφ, Μπάναν (72' Όλμπρινγκτον), Αγκμπονλαχόρ.