Στα ημιτελικά με περίπατο

19:50 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
Διαβασμένοι μπήκαν στο παιχνίδι οι Σλοβένοι καθώς με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί στο τρίλεπτο με 11-4 και 14-6 στο 5' με τρίποντο από τον Γιάκα Λάκοβιτς. Η Ισπανία από την πλευρά της δεν είχε ρυθμό και μόνο ο Ναβάρο με τον Πάου Γκασόλ προσπαθούσαν στην επίθεση. Κατάφεραν να μειώσουν στους δύο πόντους 16-14 αλλά οι Σλοβένοι άρχισαν και πάλι να είναι καταιγιστικοί και προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 23-16. Η Ισπανία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους (25-21 στο 14') αλλά οι Σλοβένοι κατάφερναν
να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στο 16'(25-25) και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 35-31 Η Ισπανία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να καθαρίσει το παιχνίδι. Με τον Φερνλάντες πρωταγωνιστή και τους Σλοβένους να είναι πολύ άστοχοι η ομάδα του Σκαριόλο προηγήθηκε με 44-31 στο 23'. Η συνέχεια η Ισπανία έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και έφτασε την διαφορά στους 22(57-35) με το παιχνίδι ουσιαστικά να έχει κριθεί.