23:44 15/4/2013 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΤΣΙΟ- ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: 0-2
Γήπεδο: Ολίμπικο

Με πρωταγωνιστή τον Αρτούρο Βιδάλ, η Γιουβέντους πέρασε και από το «Ολίμπικο» όπου κέρδισε τη Λάτσιο με 2-0 και βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση του Σκουντέτο.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Ερνάνες απομακρύνθηκε από τον Μπουφόν, ωστόσο στο 8' ο Βιδάλ κέρδισε πέναλτι από τον Τσάνα και ο Χιλιανός έκανε το 1-0 από τα 11 μέτρα. Στο 15' το σουτ του Ονάτζι κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 17' ο Μαρκίζιο έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Σιανί έπεσε στα πόδια του κι έκοψε σωτήρια. Η Γιουβέντους συνέχισε να

πιέζει και στ 20ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίρλο, ο Βούτσινιτς τσίμπησε την μπάλα, αλλά ο Μαρκέτι έδιωξε ενστικτωδώς. Στο 25' ο Τσάνα έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και στο 27' ο Βιδάλ έκανε όμορφη προσποίηση, αλλά ο Σιανί έπεσε στα πόδια του και τον έκοψε. Ωστόσο τρία λεπτά μετά ο Χιλιανός χτύπησε για 2η φορά. Οι Βούτσινιτς και Μαρκίζιο έκρυψαν την μπάλα και ο Βιδάλ από κοντά πλάσαρε ιδανικά τον Μαρκέτι. Η Λάτσιο δεν υπήρχε στο ματς και στο 35' ο Μαρκίζιο βρέθηκε απέναντι στον Μαρκέτι αλλά πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ στο 41' ο Μπουφόν έπεσε κι έδιωξε δύσκολα το φάουλ το Καντρέβα. Στο 43' η προβολή του Πογκμπά πέρασε λίγο άουτ,

Στο 49' ο Μπουφόν είπε όχι σε κεφαλιά του Σιανί και στο 56' ο Μαρκέτι είπε όχι σε φάουλ του Πίρλο και στην επαναφορά ο Μαρκίζιο αστόχησε εξ επαφής. Στο 60' ο Κόζακ δεν βρήκε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, ενώ στο 64' ο Μπουφόν είπε όχι σε πλασέ του Έντερσον. Στο 71' το σουτ του Ονάτζι πέρασε λίγο άουτ, ενώ

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Γκονζάλες, Σιανί, Τσάνα, Στανικεβίτσιους, Λεντέσμα (68' Κρέκο), Καντρέβα, Ονάτζι, Ερνάνες (46' Έντερσον), Μάουρι (46' Κόζακ), Κλόζε

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Πελούζο, Λιχτστάινερ (67' Παντοΐν), Βιδάλ, Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Μαρκίζιο (89' Τζιακερίνι), Βούτσινιτς (86' Κουαλιαρέλα)