Στην Γερμανία το θρίλερ

20:05 9/9/2011 - Πηγή: AEK365
Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο παιχνίδι .Άστοχες και με πολλά λάθη στο πέμπτο λεπτό ήταν ισόπαλες με 4-4.Στην συνέχεια η Τουρκία άνοιξε λίγο των ρυθμό και κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά στο 6'(9-4).Ο Ντίρκ Νοβίτσκι και Κρίς Κέιμαν συνέχιζαν να είναι κακοί και η Τουρκία συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (11-6 στο 9')και 13-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Τουρκία είχε πάρει τον ρυθμό του αγώνα και με τον Καντέρ να πρωταγωνιστεί προηγήθηκε με 22-10 στο 15'. Σε εκείνο το σημείο η Γερμανία «ξύπνησε» και πραγματοποίησε ένας σερί 10-0 και πλησίασε στο πόντο(24-23)
στο 9'. Ο Τούρκογλου έκανε το 26-23 το οποίο ήταν αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Νοβίτσκι με προσωπικούς του πόντους έδωσε στην Γερμανία προβάδισμα 34-33 για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 26'.Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, καθώς στο 30' το σκορ ήταν 48-46 υπέρ της Γερμανίας , με τα τελευταία δέκα λεπτά να προμηνύονται συγκλονιστικά Το ματς πήγαινε πόντο - πόντο, με τους Τούρκους να μην μπορούν να κερδίσουν το πέμπτο φάουλ του Ντιρκ Νοβίτσκι. Οι Γερμανοί, όμως δεν τον είχαν ανάγκη... Ο Φίλιπ Σβέδελμ πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι και αποτέλεσε έναν από τους βασικούς "πυλώνες" των Γερμανών, οι οποίοι έφτασαν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 73-67. Τα δεκάλεπτα: 6-13, 23-26, 48-46, 73-67. Γερμανία (Μπάουερμαν): Μπένζινγκ, Χέρμπερτ, Χάμαν 8(1), Σούλτζε, Σάφαρτζικ 10(2), Σβέδελμ 14(3), Πλάις, Κέιμαν 20, Νοβίτσκι 19(1), Γιάγκλα 2. Τουρκία (Ενέ): Ακιόλ, Πρέλτζιτς 7, Ονάν 6(2), Ιλιασόβα 4, Τουντσερί 3(1), Σαβάς 3, Ασίκ 19, Αρσλάν 5(1), Καντέρ 11, Τούρκογλου 9.