EREDIVISIE- 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ντεν Χάαγκ- Φίτεσε: 0-4
(Μπόνι 8', 39', Φαν Γκίνκελ 55', Χάβενααρ 85')

Σημαντική νίκη με 4-0 για τη Φϊτεσερ μέσα στην έδρα της Ντεν Χάαγκ.
Η Φίτεσε έκανε το 1-0 μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μπονι, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 2-0 στο 39'. 0 Φαν Γκίνκελ στο 45' έκανε το 3-0 ενώ ο Χάβενααρ στο 85' διαμόρφωσε το 4-0.

Ναϊμένγκεν- Χέρενφεεν: 1-3
(Μπόιμανς 62'- Φινμπόγκασον 70', Ντζούρισιτς 73', 90+3')

Σε τροχιά πλέι οφ για το Europa μπήκε η Χέρενφεεν που νίκησε με 3-1

τη Ναϊμένγκεν.
Η Ναϊμένγκεν πέτυχε το 1-0 στο 62ο λεπτό, αλλά ο Φινμπόγκασον στο 70' έφερε το ματ στα ίσα και 3λεπτά μετά ο Ντζούρισιτς έκανε το 2-1 για τη Χέρενφεεν. Ο ίδιος παίκτης έγραψε και τα τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.

Αϊντχόφεν- Βααλβάικ: 2-0
(Μέρτενς 6', Βαϊνάλντουμ 69' )

Κορυφή έπιασε η Αϊντχόφεν, που νίκησε με 1-0 τη Βααλβάικ και περιμένει γκέλα του Άγιαξ.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Αϊντχόφεν, που άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με τον Μέρτενς. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Βαϊνάλντουμ στο 69ο λεπτό.

Φένλο- Χέρακλες: 0-2
(Έβερτον 61', Τεβίερικ 67')

Σημαντικό διπλό με 2-0 πέτυχε η Χέρακλες επί της Φένλο.
Η Χέρακλες έκανε το 1-0 με τον Έβερτον στο 61ο λεπτό, ενώ στο 67΄ο Τε Βίερικ έκανε το 2-0.