Στην υγειά του Πάτο (VIDEO)

07:10 14/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Β' ΟΜΙΛΟΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 4-2 Με δυο γκολ του Αλεξάντρε Πάτο και άλλα δυο του Νεϊμάρ, η Βραζιλία επικράτησε με 4-2 του Ισημερινού και σε συνδυασμό με το 3-3 της Παραγουάης με την Βενεζουέλα και της νίκης με διαφορά δυο τερμάτων κατέλαβε την πρώτη θέση του Β' Ομίλου. Στα πρώτα 25 λεπτά η Βραζιλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ο Ισημερινός με καλά οργανωμένη άμυνα δεν επέτρεπε στους παίκτες του Μενέσες να γίνουν απειλητικοί. Η λύση για την Βραζιλία
δόθηκε στο 27ο λεπτό όταν από σέντρα του Αντρέ Σάντος ο Πάτο με κεφαλιά έκανε το 1-0. Από εκεί και έπειτα οι Βραζιλιάνοι έπαιξαν πιο ελεύθερα με τον Ρομπίνιο, έπειτα από συνεργασία με τον Μαϊκόν να χάνει την ευκαιρία να κάνει το 2-0 όταν στο 36ο λεπτό το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι. Λίγο αργότερα, στις λιγοστές φορές που ο Ισημερινός βρέθηκε στην επίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει έπειτα από τραγικό λάθος του Ζούλιο Σέζαρ. Ο Καϊσέδο σούταρε η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίχτυα με τον Ισημερινό να ανακτά τις ελπίδες του για πρόκριση. Λίγο αργότερα ωστόσο ο Ζούλιο Σέζαρ επανόρθωσε το σφάλμα του όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Αρόγιο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Βραζιλία, που ήθελε δυο γκολ για να είναι πρώτη, μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 49ο λεπτό χάρη στο πρώτο τέρμα του Νεϊμάρ στην διοργάνωση. Ωστόσο ο Ισημερινός δεν τα παράτησε και στο 59ο λεπτό ο Καϊσέδο σημείωσε και το δεύτερο γκολ για την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 2-2. Την λύση για την Βραζιλία έδωσε και πάλι ο Πάτο καθώς ένα λεπτό μετά το γκολ της ισοφάρισης του Ισημερινού, ο επιθετικός της Μίλαν βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα κάνοντας το 3-2. Στο 72ο λεπτό, έπειτα από ωραία μπαλιά του Μαϊκόν, ο Νεϊμάρ πέτυχε και αυτός το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 που έστειλε την Βραζιλία στα προημιτελικά και τον Ισημερινό εκτός διοργάνωσης. Βραζιλία (Μενέσες): Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο, Τιάγκο Σίλβα, Αντρέ Σάντος, Λέιβα, Ραμίρες, Πάολο Ενρίκε (77' Ελίας), Ρομπίνιο, Πάτο (85΄Φρεντ), Νεϊμάρ (80' Λούκας Σίλβα) Ισημερινός (Ρουέδα): Ελιζάγκα, Ρεάσκο (82' Ατσιλιέ), Αραούχο, Εράζο, Αγιοβί, Μίντα, Νομπόα (90' Μοντάνιο), Αρόγιο, Μέντες (77' Μίνα), Μπενίτες, Φ. Καϊσέδο