Στο Προολυμπιακό η Λιθουανία

18:25 15/9/2011 - Πηγή: AEK365
Η χθεσινή ήττα της Λιθουανίας από τα Σκόπια φαίνεται πως τάραξε τα νερά στα στρατόπεδο των διοργανωτών του Ευρωμπάσκετ. Έτσι σήμερα αν και με μεγάλη δυσκολία κατάφεραν να νικήσουν την Σλοβενία για τις θέσεις 5-8 και εξασφάλισαν το εισιτήριο για το Προολυμπιακό τουρνουά. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν μοιρασμένο, με τους Σλοβένους να έχουν τα ηνία
στο πρώτο δεκάλεπτο και τους Λιθουανούς να κυριαρχούν στο δεύτερο. Στη συνέχεια όμως και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θέλουν τη νίκη κι έτσι το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως ο Καλνιέτις έδωσε τη λύση, αφού με έν τρίποντο κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-44, 50-54, 77-80. Σλοβενία (Μάλκοβιτς):Σλόκαρ, Λάκοβιτς 7(1), Ρούπνικ, Όζμπολτ 9(3), Σμόντις 8(2), Ούντριχ, Μιούριτς, Γ. Ντράγκιτς 16(1), Γιαγκόντνικ, Ζ. Ντράγκιτς 10, Μπέγκιτς 11, Λόρμπεκ 16(1). Λιθουανία (Κεμζούρα):Καουκένας 10, Καλνιέτις 17(2), Ντελινινκάιτις, Πότσιους 6, Γιανκούνας 2, Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 4(1), Βαλαντσιούνας 8, Λαβρίνοβιτς, Γιασικεβίτσιους 12, Πετραβίτσιους, Γιαβτόκας 9.