20:55 7/8/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

ΖΕΝΙΤ- ΝΟΡΤΖΕΛΑΝΤ: 5-0 (1-0)
Γήπεδο: Πετρόφσκι

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ζενίτ κόντρα στη Νόρτζελαντ την οποία και διέσυρε με 5-0 και πήρε την πρόκριση.

Η Ζενίτ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και στο 4ο μόλις λεπτό ο Σιρόκοφ είχε δοκάρι αλλά στο 26' ο Χουλκ τροφοδότησε τον Ρώσο άσο, ο οποίος πλάσαρε εύκολα τον Χάνσεν κι έκανες το 1-0 για τη Ζενίτ.

Οι Ρώσοι δεν άφησαν το πόδι από

το γκάζι και στο 50ο λεπτό ο Χουλκ με όμορφο σουτ έξω απ' την περιοχή, έκανε το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του. Το 3-0 ήρθε στο 62ο λεπτό με κεφαλιά του Ντάνι, έπειτα από όμορφη ομαδική ενέργεια, ενώ στο 67' ο Αρσάβιν στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 4-0 με πλασέ. Η Νόρτζελαντ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 74', αλλά ο Στόκχολμ αστόχησε σε πέναλτι σε μια φάση στην οποία είχε αποβληθεί και ο Νέτο της Ζενίτ. To τελικό 5-0 έγραψε ο Σιρόκοφ με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο 90+3'.

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιούκοφ (53' Τίμοστσουκ), Λόμπερτς, Νέτο, Κοντζανιγάζοφ, Ντάνι, Σιρόκοφ, Ζιριάνοφ (81' Φαϊζούλιν), Βίτσελ, Μπουκάροφ (67' Αρσάβιν), Χουλκ.

ΝΟΡΤΖΕΛΑΝΤ: Χάνσεν, Γιάκομπσεν, Ρούνιε, Γκρεγκόρ, Στοκχόλμ, Βίνγκααρντ, Τιτσίνοβιτς, Κρίστιανσεν, Λάρσεν (71' Ο'Μπράιαν), Νόρντστραντ (56' Γιοχάνεσεν), Τίχοσεν (38' Μ.Χάνσεν).