00:17 29/10/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εστορίλ- Πόρτο: 1-2
(Βιτόρια 10'- Μαρτίνες 57', 60')

Σταθερά στην 1η θέση μαζί με την Μπενφίκα παραμένει η Πόρτο που επικράτησε με 2-1 της Εστορίλ.
Η Πόρτο βρέθηκε να χάνει από το 10ο λεπτό καθώς ο Βιτόρια άνοιξε το σκορ για την Εστορίλ, αλλά στη συνέχεια πίεσε ασφυκτιά έχασε ευκαιρίες και στο 57' έφερε στα ίσια το ματς με τον Μαρτίνες. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Εστορίλ, ο άσος της Πόρτο πέτυχε και 2ο γκολ στο 60' κι έφερε τούμπα το ματς.

Ρίο Άβε- Νασινάλ Μαδέιρα: 2-1
(Τομάς 60' πεν., Ταραντίνι 89'- Μπαρσέλος 37')

Σημαντική νίκη μνε 2-1 πέτυχε η Ρίο Άβε κόντρα στη Νασιονάλ Μαδέιρα.
Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 26ο λεπτό με τον Κλαουντεμίρ, αλλά στο 37' ο Μπαρσέλος άνοιξε το σκορ. Ωστόσο στο 59' έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντα Κόστα που έκανε πέναλτι και ο Τομάς από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. τη νίκη στη Ρίο Άβε έδωσε ο Ταραντίνι με γκολ στο 89'.

Μαρίτμο- Μπράγκα: 0-2
(Έντερ 55', 86')

Εύκολη νίκη με 2-0 πέτυχε η Μπράγκα μέσα στην έδρα της Μαρίτμο
Και τα δύο γκολ του αγώνα πέτυχε ο Έντερ (55' και 86') ενώ στο 88' αποβλήθηκε ο Χαλίν της μαρίτμο.