17:02 17/3/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ - ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ (FA Cup)

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Γκούντισον Παρκ

Δεν έβγαλε νικητή η πρώτη «μάχη» των «8» του FA Cup Αγγλίας. Η Έβερτον ήρθε 1-1 με την Σάντερλαντ στο «Γκούντισον Παρκ» και έτσι οι δύο ομάδες θα παίξουν την πρόκριση στην επόμενη φάση, στο «Στάντιουμ οφ Λάιτ». Καλύτερα μπήκε στο ματς η ομάδα του Μάρτιν Ο' Νιλ και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ

στο 12'. Ο Λάρσον εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ , η μπάλα έφτασε στον Μπάρντσλει και εκείνος νίκησε τον Χάουαρντ για το 0-1. Απο εκεί και πέρα και μετά το πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και στο 23' έφεραν το ματς στο 1-1 με κεφαλιά του Κέιχιλ. Στην επανάληψη η Έβερτον πίεσε, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Γέλαβιτς αλλά ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Έτσι η πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup θα κριθεί στον επαναληπτικό του «Στάντιουμ Οφ Λάιτ»...

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Νέβιλ, Χάιτινγκα, Ντιστέν, Μπέινς, Κόλεμαν (72' Γκεγέ), Φελαινί, Όσμαν, Ντρέντε (84' Στρακουαλούρσι), Κέιχιλ, Γέλαβιτς.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μινιολέ, Μπάρντσλει, Οσέι, Τέρνερ, Μπριτζ, Λάρσον, Κόλμπακ, Γκάρντνερ, ΜακΛιν, Κάμπελ (74' Βον) , Μπέντνερ.