17:37 6/5/2012 - Πηγή: AEK365

ΑΓΓΛΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ - 37η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Σπορτ Νταιρέκτ Αρένα

Δεν το χάνει πλέον η Μάντσεστερ Σίτι! Οι «Πολίτες» επικράτησαν με 2-0 της Νιούκαστλ εκτός έδρας, με τέρματα του Γιάγια Τουρέ και πλέον βρίσκονται στο +3 απο την Γιουνάιτεντ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Να σημειώσουμε πως η ομάδα του Μαντσίνι την τελευταία αγωνιστική έχει ουσιαστικά εύκολο έργο αφού παίζει εντός

έδρας με την ΚΠΡ. Πλέον η Γιουνάιτεντ πρέπει να ελπίζει σε ένα θαύμα για να πάρει εκείνη τον τίτλο, αφού στην ισοβαθμία (εάν δηλαδή οι δύο ομάδες πάνε με νίκε μέχρι το τέλος) οι «Πολίτες» έχουν το πάνω χέρι. Η ομάδα του Φέργκιουσον θα είναι απο πάνω απο την Σίτι σε περίπτωση ισοβαθμίας μόνο εάν πετύχει 12 συνολικά γκολ στις δύο αγωνιστικές που τις απομένουν (πχ να κερδίσει 6-0, 6-0). Με την προυπόθεση η Σίτι να κερδίσει το τελευταίο ματς με 1-0... Πιο δυνατά μπήκαν οι «Πολίτες» στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να πιέσουν τους γηπεδούχους. Στο πρώτο εικοσάλεπτο είχαν δύο, τρεις καλές ευκαιρίες να σκοράρουν με Σίλβα και Αγκουέρο ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Οι «Καρακάξες» απάντησαν στο 34' όταν ο Χαρτ είπε όχι μεγάλη επέμβαση στον Μπα, ενώ στο 41' η Σίτι «άγγιξε» το γκολ με σουτ του Γκάρεθ Μπάρι. Το παιχνίδι στη επανάληψη δεν είχε ρυθμό με αποτέλεσμα να υπάρχουν λίγες καλές ευκαιρίες. Στο 54' η ομάδα του Μαντσίνι θα μπορούσε να σκοράρει με τον Τέβες, ενώ δέκα λεπτά αργότερα η Νιούκαστλ με πλασέ του Μπεν Αρφά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η Σίτι απο εκεί και πέρα πίεσε και η υπεροχή της απέφερε καρπούς στο 70'. Ντε Γιονγκ και Αγκουέρο συνδυάστηκαν, η μπάλα έφτασε στον Γιάγια Τουρέ και ο Ιβοριανός τελείωσε υποδειγματικά την φάση για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα η Σίτι άγγιξε το δεύτερο γκολ αλλά ο Αγκουέρο έχασε τεράστια ευκαιρία, ενώ η Νιούκαστλ απάντησε στο 79' με τον Σισέ. Η Σίτι άγγινε το το δεύτερο γκολ τόσο στο 82' όσο και στο 83' με τον Γιάγια Τουρέ. Όλα τελείωσαν στο 89' όταν ο Ιβοριανός διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Περτς (74'Φέργκιουσον), Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Σαντόν, Μπεν Αρφά (74'Αμεόμπι) Καμπάιγ, Τιοτέ (83' Τέιλορ), Γκουτιέρες, Σισέ, Μπα

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Λέσκοτ, Κομπανί, Κλισί, Τουρέ, Μπάρι, Νασρί (62΄Ντε Γιονγκ), Αγκουέρο, Σίλβα (86' Ρίτσαρντς), Τέβες (70'Ντζέκο).