Στον τελικό η Χαρτς

17:26 15/4/2012 - Πηγή: AEK365

Έτσι, «αντέγραψε» τη συμπολίτισσά της που μια μέρα νωρίτερα με γκολ στα τελευταία λεπτά είχε βγει νικήτρια στο... δικό της θρίλερ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση εις βάρος της Αμπερντίν!

O φετινός τελικός του Κυπέλλου Σκοτίας θα αποτελέσει ντέρμπι του Εδιμβούργου, γεγονός που τελευταία φορά συνέβη πριν από 116 χρόνια και πιο συγκεκριμένα το 1896!

Στο «Χάμπντεν Παρκ», η Χαρτς πήρε το προβάδισμα με το δυνατό σουτ του Ρούντολφ Σκάτσελ στο 47ο λεπτό, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Γκάρι Χούπερ, τρία λεπτά πριν την εκπνοή των ενενήντα!

Ο δεύτερος ημιτελικός κρίθηκε απο μια αμφιλεγόμενη απόφαση του ρέφερι του αγώνα, όταν καταλόγισε πέναλτι σε χέρι που φάνηκε να κάνει ο Μάριους Ζαλιούσκας. Ο Μπίτι από τα εννέα μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.