Στον τελικό ο Ηρακλής

22:12 17/4/2012 - Πηγή: AEK365

Για ενδέκατη φορά στην ιστορία του ο Ηρακλής θα αγωνιστεί σε τελικό της Α1 Ανδρών, αφού οι κυανόλευκοι επικράτησαν πριν από λίγο μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι με 3-2 σετ του Παμβοχαϊκού και με συνολικό σκορ 2-1 νίκες, προκρίθηκαν στον τελικό της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον Φοίνικα Σύρου (η σειρά ξεκινά την Παρασκευή στο κλειστό της Μίκρας).

Το σημερινό τρίτο παιχνίδι της σειράς, όπως και τα δύο προηγούμενα κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ήταν εξίσου εντυπωσιακό και δραματικό, καθηλώνοντας τόσο τους 1.300 περίπου οπαδούς των κυανόλευκων που βρέθηκαν στο κλειστό της Μίκρας όσο και τους χιλιάδες τηλεθεατές που το παρακολούθησαν από το τηλεοπτικό δίκτυο Novasports.
Κι αν οι κυανόλευκοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, η αλήθεια είναι ότι στο Βραχάτι απέδειξαν και σήμερα ότι η φετινή τους πορεία μόνο τυχαία δεν είναι, κερδίζοντας το χειροκρότημα και την αναγνώριση όλων των φίλων του βόλεϊ, ενώ τώρα ο ‘Πάμβο' θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στους αγώνες για τις θέσεις 3-4.
Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μετά το 3-2 με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής, πήρε τα ηνία του αγώνα (3-4) φτάνοντας στο +2 (4-6 μπλοκ Στιβαχτή σε Ντεσπέιν) και στο +3 (5-8 με άσο του Μπεκιάρη). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά ο Κράβαρικ (7/7 επιθέσεις μέχρι το β' τεχνικό τάιμ άουτ) κρατούσε τον Ηρακλή και τον βοήθησε αρχικά να μειώσει (9-10), κατόπιν να ισοφαρίσει (11-11) και να βρεθεί μπροστά με 15-13. Ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά μέχρι το 18-16 που έγινε 18-18 με τον Ποτότσνικ. Ο Παμβοχαϊκός με νέο μπλοκ του Στιβαχτή στον Ντεσπέιν, προσπέρασε 20-21 και στο 21-22 η κακή υποδοχή του Χριστοφιδέλη στο σερβίς του Καραγιάννη έφερε το σκορ στο 22-24. Ο Ντεσπέιν μείωσε σε 23-24, αλλά το δικό του χαμένο σερβίς έδωσε το σετ στον Παμβοχαϊκό.
Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής βρέθηκε από την αρχή μπροστά στο σκορ (2-0, 5-2, 8-5), αλλά ο υπομονετικός Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 13-13 και παρόλο που βρέθηκε πάλι στο -3 (16-13 με άσο του Ντεσπέιν), μάζεψε πάλι γρήγορα τη διαφορά (16-14 με κόντρα επίθεση του Μπεκιάρη) και ισοφάρισε με κόντρα επίθεση του Στιβαχτή σε 19-19. Ο Ηρακλής με μπλοκ των Ντεσπέιν, Τακουρίδη (είχε πάρει τη θέση του Πελεκούδα και βοήθησε σημαντικά) έκανε το 22-20, αλλά στο 24-23 ο Παμβοχαϊκός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ο Ντουσάρμ δεν τελείωσε την κόντρα κι ο Ντεσπέιν με επίθεση έκανε το 25-23 κι ισοφάρισε σε 1-1 σετ.
Το βολεϊκό υπερθέαμα συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, αφού κι οι δύο ομάδες έδιναν μέσα στο γήπεδο τα πάντα για να φτάσουν στη νίκη. Το 8-5 με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αποδείχθηκε πρόσκαιρο, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 10-11 χάρις σε ένα πολύ καλό σερί του Ντουσάρμ από το σερβίς κι οι εναλλαγές στο σκορ ήταν ατελείωτες (12-13, 15-13 με άσο του Σμαραγδή, 16-17 με άουτ του Ντεσπέιν, -σε εκείνο το σημείο είχαμε μικρή διακοπή και συστάσεις προς τους Ηρακλή-, 20-19). Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε ξανά 21