Συνέχισε με νίκη ο Φοίνικας

22:10 29/10/2011 - Πηγή: AEK365

Δύο στα δύο για τον Φοίνικα Σύρου που δεν έδειξε να επηρεάζεται από την αναβολή του αγώνα με την ΕΑΠ και παίζοντας καλό βόλεϊ πέρασε νικηφόρα από το Ζηρίνειο επικρατώντας με 3-0 σετ του ΑΟ Κηφισιάς.
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-12, με τον Φοίνικα να ξεφεύγει 14-16 και μετά το τεχνικό τάιμ άουτ τα λάθη της Κηφισιάς να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +5 (14-19). Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους

τρεις (16-19, 19-22), αλλά οι Συριανοί πήραν εύκολα το σετ.
Ανάλογο το σκηνικό και στο β' σετ όταν το 13-13 μετατράπηκε σε 15-18 και λίγο αργότερα το σκορ έγινε 17-22 με κίτρινη κάρτα στον Καριπίδη. Ο τελευταίος όμως έβαλε ξανά στο ματς την Κηφισιά καθώς με άσος μείωσε σε 20-22, για να πλησιάσει ο ΑΟΚ στον πόντο 22-23 (άουτ Νικηφορίδης) και να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 23-24 όμως ο Νικηφορίδης με μπλοκ στον Μπέλλο τελείωσε το σετ.
Αυτή η εξέλιξη αποδείχθηκε καθοριστική για τη συνέχεια του αγώνα, αφού στο τρίτο σετ η ψυχολογία ήταν καθαρά με το μέρος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν νωρίς με 3-8 κι όσο περνούσε η ώρα μεγάλωναν τη διαφορά (5-12, 7-16, 10-19) κι έφτασαν εύκολα στο τελικό 3-0.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 16-25

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 7 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Νικολάκης 1, Ντε Ρόκο 4 (4/9 επ., 20% υπ. - 00% άριστες), Εστράδα, Καριπίδης 17 (15/23 επ., 50% υπ. - 36% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 67% υπ. - 58% άριστες / Καρακίτσος 1, Μαυράκης 1, Δεληπρίμης 3, Παπαδόπουλος

Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 11 (3/8 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Γκοτς 11 (8/16 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Ντόκιτς 15 (13/16 επ., 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 12 (9/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 33% άριστες), Κουρούπης -λ 53% υπ. - 33% άριστες / Παπαγγελόπουλος.