Συνεχίζει ακάθεκτη η Γαλλία

23:10 9/9/2011 - Πηγή: AEK365
Η Λιθουανία βοηθούμενη από τον κόσμο που είχε γεμίσει το γήπεδο μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 4-0. Οι Γάλλοι ξεπέρασαν το αρχικό μούδιασμα και πέρασαν μπροστά στο έκτο λεπτό με 11-8 και 15-10 στο οκτάλεπτο. Ο Πάρκερ και η παρέα του άντεξαν στην πίεση της Λιθουανίας που ήταν αρκετά εύστοχη στα τρίποντα, και έκλεισαν την πρώτη περίοδος προηγούμενοι με 18-16 . Οι γάλλοι είχαν με το μέρος του τον ρυθμό του αγώνα και με πολύ καλή άμυνα που οδηγούσαν σε κλεψίματα, διατηρούσαν μια διαφορά έξι πότων(26-20 στο 16').Μέχρι το ημίχρονο οι Λιθουανοί, εκτός από μερικά ξεσπάσματα του
Γιασικεβίτσιους, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 34-28. Στην τρίτη περίοδο, η Γαλλία έπαθε μπλακ άουτ, με τους Λιθουανούς να επωφελούνται και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Γιασάιτις. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα διατήρησε το προβάδισμα της, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (46-43). Τα τελευταία δέκα λεπτά, οι Γάλλοι κατάφεραν να επιβάλουν την κυριαρχία τους και να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ντε Κολό συνέχισε να "εκτελεί", ενώ η είσοδος και πάλι του Τόνι Πάρκερ στο παρκέ φαίνεται ότι αποτέλεσε το χαριστικό χτύπημα για την Λιθουανία, η οποία γνώρισε τελικά την ήττα με 73-67. Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-34, 46-43, 67-73. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεμζούρα): Καουκένας 5 (1), Καλνιέτις 4, Πόσιους 6 (2), Γιανκούνας 4, Σονγκάιλα 9, Γιασάιτις 13 (3), Βαλαντσιούνας 12, Λαβρίνοβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 6 (1), Γιαβτόκας 6. ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Νοά 9, Μπατούμ 9 (1), Σεραφέν, Καουντί 3 (1), Πάρκερ 19, Τραορέ 4, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 21 (1), Ντιό 4.