Τα είδε όλα ο Ολυμπιακός

21:30 24/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με 3-2 επικράτησε ο Ολυμπιακός του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2x2 στο Πρωτάθλημα απέναντι σε έναν Εργοτέλη που για ένα ημίχρονο απουσίαζε από τον αγωνιστικό χώρο και όταν επέστρεψε ο Νίκος Καραγεωργίου έκανε ότι μπορούσε για να «κλειδώσει» το «διπλό». Το ματς Μόλις για τέσσερα λεπτά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνά του ο Εργοτέλης. Στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία του ο Ολυμπιακός
στο α' μέρος, άνοιξε το σκορ με τον Μιραλάς. Στην συνέχεια, η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει την εστία του Κοστάντσο, ωστόσο, δεν κατάφεραν να δοκιμάσουν ούτε ένα σουτ με αξιώσεις. Έτσι, στο 41' σε μία φάση... προσφορά του Πίρσον (ο πορτιέρο του Εργοτέλη έκανε ένα κακό ελεύθερο) ο Μιραλάς πήρε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Ζούνιορ και ο Φουστέρ έκανε το 0-2. Στην επανάληψη, οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά και με τον Ρομάνο στο 55' μείωσαν σε 1-2 «παγώνοντας» το Παγκρήτιο. Ο Νίκος Καραγεωργίου κάπου εκεί πήρε το όπλο του. Απέσυρε τον Μπούντιμιρ, άφησε την ομάδα του χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό (με τον άπειρο και μεσοεπιθετικό Κατσικοκέρη φορ) και ο Μαρκάνο στο 76' «κλείδωσε» την... δύσκολη νίκη για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε η οποία αποτελούσε και «πρόβα τζενεράλε» για το ματς με την Άρσεναλ στο Λονδίνο την Τετάρτη. Ο Εργοτέλης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ξανά με τον Ρομάνο στο 85' αλλά στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να φτάσει σε ακόμα ένα γκολ, ώστε να «κλέψει» κάποιο βαθμό. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πίρσον, Γιαλούσης (81' Κυριακίδης), Βίσιο, Γιοβάνοβιτς, Χίμπλινγκερ (46' Σαρρής), Τζούνιορ, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Κουτσιανικούλης, Ρομάνο, Μπούντιμιρ (71' Κατσικοκέρης). ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ορμπάιθ, Αμπντούν (62' Ιμπαγάσα), Μιραλάς (88' Μέλμπεργκ), Φουστέρ (73' Χαβίτο), Τζιμπούρ.