Τα ρεκόρ της Μπάρτσα στην πρεμιέρα

14:38 19/8/2013 - Πηγή: AEK365

Με επτά γκολ ξεκίνησε το πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα σκορπώντας τον τρόμο από την πρώτη αγωνιστική στους αντιπάλους της με την πρωταθλήτρια Ισπανίας να καταρρίπτει, στο παιχνίδι με την Λεβάντε, αρκετά ρεκόρ.

Πρώτα από όλα το 7-0 είναι η μεγαλύτερη, σε έκταση, νίκη σε πρεμιέρα ισπανικού πρωταθλήματος από το 1995. Τότε, η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε επικρατήσει με 9-0 της Έρκουλες.
Ο Χεράρδο Μαρτίνο πραγματοποίησε το καλύτερο ντεμπούτο προπονητή στον πάγκο της Μπαρτσελόνα καταρρίπτοντας την επίδοση τόσο του Φέρντιναντ Ντάουτσικ,

8-2 το 1950, όσο και του Γιοακίμ Ριφέ, 6-0 το 1979.
Ο Αλέξις Σάντσες έκανε το 1-0 μόλις στο τρίτο λεπτό και το γκολ αυτό ήταν το πιο γρήγορο που πετυχαίνει η Μπαρτσελόνα σε πρεμιέρα μετά από εκείνο του Γκάρι Λίνεκερ το 1986 με τον Βρετανό να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό.
Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 6-0 κάτι που είχε να συμβεί από το 2001 όταν και πάλι είχε επικρατήσει με 7-0 αυτή την φορά εις βάρος της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Άλλες τρεις φορές η πρωταθλήτρια Ισπανίας έχει προηγηθεί με 6-0 στο ημίχρονο, τις τρεις ως γηπεδούχος και μια ως φιλοξενούμενος.
Το 1958 ήταν η τελευταία φορά που ομάδα, πλην της Μπαρτσελόνα, είχε προηγηθεί με 6-0 στο ημίχρονο. Ήταν η Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στην Σπόρτινγκ Χιχόν.