Θαλάσσιο σκι: Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Ναθαναήλ

16:25 23/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ο 17χρονος αθλητής της Βουλιαγμένης, Γιάννης Ναθαναήλ, αναδείχτηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο θαλάσσιο σκι σε αγώνες που διεξάγονται στην Αυστραλία.
Ο Γιάννης Ναθαναήλ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του σλάλομ, στη διοργάνωση που βρίσκεται σε εξέλιξη στην πόλη Μουλβάλα, καταρρίπτοντας παράλληλα και δύο πανελλήνια ρεκόρ. Ένα των εφήβων που ανήκε στον ίδιο και το άλλο στην κατηγορία κάτω των 21 ετών.
Επίσης έγινε ο τέταρτος αθλητής στην ιστορία του Ελληνικού Σκι που κατέγραψε επίδοση με σχοινί 10.75 και με 58 χιλιόμετρα. Συγκεκριμένα, με 2 μπάλες στα 10.75, κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση την πρωτιά.
Ο Ναθαναήλ όμως δεν ήταν ο μοναδικός Έλληνας που διακρίθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς εξαιρετική παρουσία είχε και ο Νίκος Πλυτάς, ο οποίος κατετάγη 7ος στις Φιγούρες, με 7250 βαθμούς. Είχε προκριθεί στον τελικό ως 8ος, με επίδοση 5490 βαθμούς.