22:07 18/7/2012 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- 2ος Προκριματικός γύρος

ΑΕΛ- ΛΙΝΦΙΛΝΤ: 3-0
Γήπεδο: Τσίρειο
Μεγάλη εμφάνιση και μεγάλη νίκη πραγματοποίησε η ΑΕΛ στο πρώτο της ματς με τη Λίνφιλντ για τον β' προκριματικό γύρο του Τσάμπιος Λιγκ. Πλέον οι Κύπριοι βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκρισή τους.
Η ΑΕΛ

ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και βρήκε δίχτυα μόλις στο 5' με τον Ουόν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Η Κυπριακή ομάδα άνοιξε τελικά το σκορ στο 16' Με ωραία ενέργεια και πλασέ, ο Βοού άνοιξε το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους.
Ο Τζούνιορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ξανά στο 28ο λεπτό, αλά το 2-0 ήρθε στο επόμενο λεπτό.
Μετά από κόρνερ του Τζιλμπέρτο με κεφαλιά ο Ουόν διπλασίασε το σκορ.
Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη κι έκανε το 3-0 στο 55 καθώς μετά σέντρα του Τζιλμπέρτο, με κεφαλιά ο Ντίξον έγραψε το 3-0.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Αϊρόσα, Καρλίτος, Ουόν, Τζούνιορ, Μπεμπέ (58' Ρουί Μιγκέλ), Τζιλμπέρτο, Ντεντέ (75' Νικολάου), Μοντέϊρο (53' Σέρτζιο), Ντίξον. Βουό.
Στον πάγκο: Χίντι, Μαϊκόν, Πάρπας, Εντμάρ.

Λίνφιλντ: Μπλέϊνι, Ντάγκλας, Άρμστρονγκ, Μπερνς, Ερβιν, Κουράν, Γκάρετ, Μάλγκρου (76' Χέντερσον), Tόμπσον (73' Μακόλ), Κάρβιλ, ΜακΆλιστερ (78' Μπράουνι).

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ- Βαρντάρ Σκοπίων: 3-2
(Μοζολέφσκι 41', Ροντιόνοφ 90+2', Σίμιτς 90+4'- Κοστόφσκι 55', Στιεπάνοβιτς 62')
Απίστευτη ανατροπή έκανε η Μπάτε Μπόρισοφ που έκανε με 2-1 από τη Βαραντάρ Σκοπίων και στις καθυστερήσεις πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε με 3-2.
Η Μπάτε Μπόρισοφ άνοιξε το σκορ με τον Μολέφσκι στο 41ο λεπτό, αλλά η επανάληψη ανήκε στην ομάδα από τα Σκόπια. Στο 55' ο Κοστόφσκι έκανε το 1-1 στ 55' και ο Στιεπάνοβιτς στο 62' έκανε το 2-1.
Όλα έδειχναν τελειωμένα αλλά στο 90+2' ο Ροντιόνοφ έκανε το 2-2 και δύο λεπτά αργότερα ο Σίμιτς έδωσε τη νίκη στους Λευκορώσους.