Τη… γλίτωσε στο 90’

21:20 28/8/2011 - Πηγή: AEK365
Σε ένα παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ Πανιώνιος και Εργοτέλης ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να πάρουν τη νίκη ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Όμως κανείς δεν ευτύχησε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης και μπήκαν στο γκρουπ των ομάδων που ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για την φετινή διοργάνωση με ισοπαλία. Το ματς Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας το νου τους στο γκολ.
Ο Εργοτέλης όμως έδειξε να είναι ικανός να τα καταφέρει και έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία τον κινήσεων, ειδικά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, αφού ο Σίτο Ριέρα είχε άλλα σχέδια. Στο 11ο λεπτό ο Ισπανός από την σέντρα κρέμασε τον Πίρσον κι έκανε το 1-0 για τον Πανιώνιο αλλάζοντας κατά πολύ την ισορροπία της αναμέτρησης. Η συνέχεια δεν επεφύλαξε κάτι συναρπαστικό, αφού ο ρυθμός ήταν πεσμένος και οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου με τις ευκαιρίες ήταν ελάχιστες μέχρι ο Γιάχος να σφυρίξει και να τις στείλει στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν γνώριμο με τον Πανιώνιο να δείχνει νωθρός και τον Εργοτέλη να έχει ανεβασμένη απόδοση. Έτσι το 1-1 ήρθε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Πιο συγκεκριμένα ο Φραγκουλάκης επιχείρησε ένα σουτ αρκετά έξω από την περιοχή με τον Σιδεράκη να μην μπορεί να αντιδράσει και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Η χαρά των Κρητικών όμως δεν κράτησε για πολύ αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία και στο 72ο λεπτό πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Γουνδουλάκη. Ο Σάμαρης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γουνδουλάκη, που ήταν σε θέση οφσάιντ, ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, αλλά ο Γιάχος πήρε πάνω του τη φάση και την άφησε να εξελιχθεί, με τον Κουμορτζί να κάνει το 2-1. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως δεν θα αλλάξει τίποτα στη Νέα Σμύρνη ο Τζούνιορ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 2-2. Έτσι οι Κρητικοί έσωσαν την παρτίδα και πήραν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας εκεί που όλα έδειχναν πως θα φύγει με άδεια χέρια από την Αθήνα. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τ. Λεμονής): Σιδεράκης, Κρκβέλια, Ομο, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης (74' Μιλοβάνοβιτς), Κουμορτζί, Σάμαρης, Ριέρα, Εστογιανόφ, Γιόνσον. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Καραγεωργίου): Πίρσον, Γιοβάνοβιτς, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Κουτσιανικούλης (77' Κυριακίδης), Ρομάνο, Μπέτο (51' Λεάλ), Σίλβα, Ολίσε (51' Φραγκουλάκης), Μπούντιμιρ, Σασιασβίλι.