18:56 25/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- 3ος ΟΜΙΛΟΣ 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΖΑΜΠΙΑ- ΝΙΓΗΡΙΑ: 1-1
Γήπεδο: Μπομπέλα Στάντιουμ

Από δύο ισοπαλίες μετρούν Ζάμπια και Νιγηρία, που κόλλησαν στο 1-1. η Νιγηρία προηγήθηκε αλλά η Ζάμπια σώθηκε με το πέναλτι του γκολκίπερ της στο 85'.

Η Νιγηρία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς αλλά στο 26ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Όμπι Μίκελ έχασε πέναλτι.

Ωστόσο στην επανάληψη η Νιγηρία μπήκε δυνατά και άνοιξε

το σκορ στο 57' με τον Εμενίκε. Η Ζάμπια ανέβασε από εκεί και πέρα στροφές και έφτασε στην ισοφάριση στο 85ο λεπτό με το πέναλτι του τερματοφύλακά της, Κένεντι Μουένε.

ΖΑΜΠΙΑ: Μουένε, Μουσοντά, Σουνζού, Μπολά, Νκαουσού, Τσάνσα (73' Σακουβάχα), Καλάμπα, Σινκαλά, Κατόνγκο (66' Μπεσουμά), Μαγιουκά, Λουνγκού (66' Μουλενγκά).

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Ετσιεχίλε, Ομερουό, Ομποαμπόνα, Όμπι Μίκελ, Μόουσες (79' Ιντέγιε), Ιγκιεμπόρ (76' Ομπιόρα), Ογούντε, Ονάζι, Εμενίκε (87' Ούτσε), Μούσα.

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ- ΑΙΘΙΟΠΙΑ: 4-0

Βήμα πρόκρισης έκανε η Μπουρκίνα Φάσο, που επικράτησε με 4-0 της Αιθιοπίας. Με 10 παίκτες η Μπουρκίνα Φάσο από το 63' κι όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη και να βρεθεί μόνη πρώτη στον όμιλο.

Η Μπουρκίνα Φάσο ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και άνοιξε το σκορ με γκολ του Τραορέ στο 42ο λεπτό.

Η Μπουρκίνα Φάσο έμεινε με 10 παίκτες στο 6οο λεπτό λόγω αποβολής του Σουλαμά, ωστόσο πέτυχε και 2ο γκολ στο 73' με τον Τραορέ και στο 79' ο Κονέ έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε ο Πιτρόιπα στο 90+5'

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ: Σουλαμά, Παναντεντιγιουρί, Κονέ, Κουλιμπαλί, Τραορέ, Σανού (63' Ντιακιτέ), Καμπορέ, Κόφι, Ντ.Κονέ, Μπαντσέ (64' Μπαντσέ), Πιτρόιπα.

ΑΙΘΙΟΠΙΑ: Ταντελέ, Χαϊλού, Ντεμμπεμπέ, Τεσφαγιέ, Γκιρμά (11' Ασεφά), Μεγκερσά (43' Ζιναμπού), Σαΐντ, Χίντσα, Μπεκέλε (55' Κεμπέντε).