15:57 10/11/2013 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.- ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-0
Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ

Είχε πάθος και ψυχή και πήρε το ντέρμπι με την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ένα γκολ του πρώην «κανονιέρη» Ρόμπιν Φαν Πέρσι, ήταν αρκετό για να κρίνει τα ντέρμπι (1-0) και να φέρει τους «κόκκινους διαβόλους» στο -5 από την Άρσεναλ.

Στο 9ο λεπτό το σουτ του Ρούνεϊ δεν απείλησε τον Σέζνι, αλλά στο 27' μετά από κόρνερ, ο Φαν Πέρσι με όμορφη κεφαλιά άνοιξε

το σκορ για τη Γιουνάιτεντ. Από τη μεριά της η Άρσεναλ δεν μπόρεσε στο πρώτο μέρος να δημιουργήσει καμία φάση μπροστά από τα καρέ της Γιουνάιτεντ.

Στο 46ο λεπτό το σουτ του Ράμσεϊ, κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 50' οι Οζίλ και Ζιρού πήγαν να παίξουν το 1-2, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους. Στο 60' ο Ρούνεϊ κατέβασε όμορφα και άδειασε τον Κοσιελνί, αλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ, ενώ στ 67' το πλασέ του Άγγλου φορ ήταν κακό και δεν δυσκόλεψε τον Σέζνι. Γενικότερα το ματς δεν είχε ρυθμό και βασίστηκε πιο πολύ στο πάθος και στη δύναμη, με τους παίκτες του Μόγιες να είναι πιο ψυχωμένοι. Στο 81ο λεπτό η κεφαλιά του Κλέβερλι έφυγε λίγο άουτ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Βίντιτς (46' Κλέβερλι), Έβανς, Εβρά, Βαλένσια, Τζόουνς, Κάρικ, Καγκάβα (77' Γκιγκς), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι (83' Φελαϊνί)

ΆΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Κοσιελνί, Βερμάελεν, Γκιμπς, Αρτέτα (83' Γκνάμπρι), Φλαμινί (61' Γουίλσιρ), Ράμσεϊ, Εζίλ, Καθόρλα (78' Μπέντνερ), Ζιρού

ΣΟΥΟΝΣΙ- ΣΤΟΟΥΚ: 3-3
Γήπεδο: Λίμπερτι

Ματσάρα στο «Λίμπερτι» με τις Σουόνσι και Στόουκ να μένουν στο 3-3.

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Γουόλτερς έπαιξε το ένα-δύο με τον Κράουτς, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Τριμελ για το 1-0. Η Στόουκ ήταν πολύ καλύτερη αι πέτυχε το 2-0 στο 25ο λεπτό, καθώς ο Κράουτς έδωσε για τον Άιρλαντ ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 39' ο Μπέγκοβιτς βγήκε και πρόλαβε τον Μπόνι ενώ στη συνέχεια πρόλαβε και απέκρουσε το σουτ του Ράουτλετζ

Η Σουόνσι ανέβηκε στην επανάληψη και μείωσε στο 57ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά του Μπόνι. Οι «κύκνοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 75ο λεπτό ο Ντάιερ με όμορφο βολέ από το πέναλτι έκανε το 2-2. Το 3-2 για τη Σουόνσι έκανε ο Μπόνι με όμορφο γκολ στο 87ο λεπτό αλλα στις καθυστερήσεις ο Άνταμ με πέναλτι.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Τρίμελ, Ράνχελ, Τσίκο, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μπρίτον, Ντε Γκουσμάν (71' Σέλβι), Ποθουέλο (90' Κάνιας), Λαμά (55' Ντάιερ), Ράούτλετζ, Μπονί

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόουκρος, Χουτ, Πίετερς, Γουόλτερς, Ενζόνζι, Άιρλαντ (72' Γουίλσον), Παλάσιος (72' Άνταμ), Αρναούτοβιτς (55' Εθέριντγκτον), Κράουτς

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: 1-0
Γήπεδο: Στάδιο του Φωτός

Γκέλα ολκής για τους «πολίτες» που γνώρισαν την ήττα από τη Σάντερλαντ με 1-0.

Στο 13ο λεπτό ο Λάρσον έβγαλε όμορφη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Φλέτσερ δεν βρήκε τέρμα, αλλά στο 21' ο Μπάρντσλεϊ έπαιξε όμορφα με τον Μπράουν, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Παντίλιμον για το 1-0. Στο 33ο λεπτό η κεφαλιά του Αγκουέρο πέρασε λίγο άουτ,

Στο 50' το σουτ του Νάβας κόπηκε από τον Μπράουν, ενώ στο 81' η κεφαλιά του Ντζέκο έφυγε μόλις άουτ.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Σελούστκα, Μπάρντσλεϊ, Μπράουν, Ο' Σέι, Κι, Λάρσον, Κόλντμπακ, Τζόνσον (87' Μπορίνι), Τζιακερίνι (73' Γκάρντνερ), Φλέτσερ (77' Άλτιντορ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Παντίλιμον, Ρίτσαρντς (71' Ζαμπαλέτα), Ντεμικέλις, Λέσκοτ, Κολάροφ, Μίλνερ, Τουρέ, Γκαρσία (46' Νάβας), Νασρί, Αγκουέρο, Νεγρέδο (71' Ντζέκο)

ΤΟΤΕΝΑΜ- ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 0-1
Γήπεδο: Ουάιτ Χαρτ Λέιν

Με τεράστιο διπλό έφυγε από το Λονδίνο η Νιούκαστλ, καθώς κέρδισε με 1-0 την Τότεναμ και την έριξε κι άλλο στη βαθμολογία.
Στο 9' και στο 12' οι Ρεμί και Καμπάιγ είχαν δύο καλά σουτ και στο 13' η Νιούκαστλ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Γκουφράν έβγαλε κάθετα για τον Ρεμί ο οποίος πρόλαβε τον Φρίντελ και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Στο 30ο λεπτό ο Κρουλ είπε όχι σε εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν, ενώ στο 50' το σουτ του Σάντρο πέρασε λίγο άουτ.

Στο 64' ο Σολδάδο έδωσε για τον Παουλίνιο, αλλά ο Κρουλ βγήκε και πρόλαβε, ενώ και στο 82 ο Κρουλ σταμάτησε τον Παουλίνιο.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Γουόκερ, Βερτόνχεν, Κίρικες (46' Σάντρο), Παουλίνιο, Σολδάδο, Τάουνσεντ, Ντεμπελέ (46' Καμπούλ), Ντόουσον, Σίγκουρντσον (69' Ντεφό), Έρικσεν

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Σαντόν, Καμπάιγ, Γουίλιαμσον, Σισοκό, Γκουφράν (85' Ομπερτάν), Εμπιβά, Ρεμί (75' Σισέ), Σόλα Αμεόμπι (60' Ανίτα), Τιοτέ, Ντεμπισί