20:56 28/4/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΝΤΕ- ΓΡΑΝΑΔΑ: 3-1
Γήπεδο: Θιουτάτ ντε Βαλένθια
Μέτριο το πρώτο μέρος με την πρώτη καλή φάση να δημιουργείται στο 26ο λεπτό. ο Κονέ έπιασε την κεφαλιά και ο Σέζαρ απομάκρυνε εντυπωσιακά.
Στο 33' και πάλι ο Σέζαρ είπε όχι σε προσπάθεια του Κονέ, ενώ στο 41' κατέβασε ρολά για ακόμη μια φορά σε σουτ του Μπαρκέρο.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 46ο λεπτό με κεφαλιά του Κονέ, ενώ στο 54' ο Σέζαρ απομάκρυνε εντυπωσιακά σε σουτ του Κονέ.
Η Γρανάδα όμως ισοφάρισε στο 67ο λεπτό με κοντινό σουτ του Ιγκαλό και έβαλε σε ανησυχία τη Λεβάντε.

Ο Τόρες με σουτ μέσα από την περιοχή στο 73ο λεπτό έκανε το 2-1 και στο 85' ο Βάλδο με κεφαλιά έκανε το τελικό 3-1
ΛΕΒΑΝΤΕ: Μουνούα, Μπαγιεστέρος, Καμπράλ, Λόπεθ, Χουανφράν, Ιμπόρα, Τόρες, Μπαρκέρο (66' Ρούμπεν), Μποτέγιο (86' Φαρινός), Βάλδο, Κονέ (76' Γκεζάλ).
ΓΡΑΝΑΔΑ: Σέζαρ, Σικέιρα, Νιόμ, Λόπεθ, Γκόμες (52' Χάρα), Μ. Ρίκο, Μόισες (82' Ενρίκε), Μάρτινς, Αμπέλ, Χάιμε, Γέιχο (61' Ιγκαλό).

ΧΕΤΑΦΕ- ΜΑΓΙΟΡΚΑ: 1-3
Γήπεδο: Αλφόνσο Πέρες
Το παλεύει ως το τέλος για την έξοδο στην Ευρώπη η Μαγιόρκα, που κέρδισε με 3-1 τη Χετάφε.
Στο 7ο λεπτό ο Βίκτορ δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά εξ επαφής, ενώ στο 12' το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.
Στο 15' η Χετάφε είχε δοκάρι σε πλασέ του Βαλέρο μετά από σέντρα του Μπαράδα, ενώ στο 20' ο Μογιά έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Άλφαρο.
Το γκολ για τη Μαγιόρκα ήρθε στο 30ο λεπτό, καθώς ο Πίνα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Βίκτορ με όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Μογιά.
Στο 40' ο Γκαβιλάν επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
Στο 52ο λεπτό ο Μογιά έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Πίνα, ενώ στο 65' η Μαγιόρκα έφυγε στην κόντρα αλλά ο Τσόρι Κάστρο έκανε κακή επιλογή στο τέλος.
Οι Νησιώτες κλείδωσαν τη νίκη στο 68, με τον Άλφαρο να κάνει το 2-0 με όμορφο σουτ.
Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό ο Χέμεντ, που μόλις είχε μπει στην αναμέτρηση στη θέση του Άλφαρο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αλέξις έκανε το τελικό 3-1
ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Μανέ (68' Λεόν), Αλέξις, Ντίας, Βαλέρα, Μίτσελ (58' Κασκέρο), Λασέν, Γκαβιλάν, Μπαράδα (58' Γκουίθα), Κάστρο, Μικού.
ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Αουάτ, Νσούε, Ραμίς, Μπιγκάς, Τσίκο, Πίνα, Μαρτί (58' Ζοάο Βίκτορ), Κάστρο, Άλφαρο (76' Χέμεντ), Περέιρα, Βίκτορ (80' Αμπντόν).

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ- ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: 3-0
Γήπεδο: Ανοέτα
Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 3-0 της Ρασίνγκ Σανταντέρ και την έστειλε και μαθηματικά στη Segunda.
Η Σοσιεδάδ απείλησε με τον Βέλα στο 8ο λεπτό, ενώ στο 15' το σουτ του Γκριέσμαν πέρασε λίγο άουτ.
Στο 18' ο Ανσοτέγι αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 21' ο Μάριο πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Βέλα.
Οι βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 476ο λεπτό, καθώς μετά από σέντρα από δεξιά, ο Γκριέσμαν πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έκανε το 1-0.
Στο 53' ο Μάριο απομάκρυνε το σουτ του Βέλα, ενώ στο 63΄ο Μπράβο είπε όχι στο σουτ τ