«Τρένο» τα Σκόπια

20:15 10/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με... φόρα από την απρόσμενα καλή πορεία της ως τώρα στη διοργάνωση μπήκε στον αγώνα τα Σκόπια και πέτυχαν τους πρώτους επτά πόντους του αγώνα. Η είσοδος του Λάκοβιτς βοήθησε το συγκρότημα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς να πλησιάσει στους τρεις, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 20-16. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς αντέδρασε και κατάφεραν να προσπεράσουν με 23-24, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ΠΓΔΜ πήρε και πάλι το προβάδισμα
στο σκορ, εκμεταλλευόμενη το τρίτο φάουλ του Γιάκα Λάκοβιτς και με καλάθια των ΜακΚάλεμπ και Στογιανόφσκι η διαφορά έφτασε το +8 (37-29) ενώ με καλάθι του Λόρμπεκ το ημίχρονο έκλεισε με τους Σλοβένους στο -8 (39-31). Μία τεχνική ποινή στον Άντιτς επέτρεψε στη Σλοβενία να πλησιάσει στους τέσσερις (41-37) με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αλλά οι Σκοπιανοί αντέδρασαν υποδειγματικά και με ηγέτη τον Ιλιέφσκι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +12, 49-39. Ένα γρήγορο 5-0 έδωσε ανάσα στη Σλοβενία (49-42). Και πάλι όμως η ΠΓΔΜ είχε την απάντηση, καθώς με τρίποντο του ΜακΚάλεμπ «τιμώρησε» τη ζώνη του Μάλκοβιτς και έκλεισε το δεκάλεπτο με... παράσταση νίκης, 54-42.Στο δ' δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε... Οι Σλοβένοι εξακολούθησαν να παίζουν χωρίς σαφή προσανατολισμό και από την πλευρά τους, οι Σκοπιανοί με ένα τρίποντο του Τσεκόφκσι έκαναν το σκορ 61-44 στο 34' "καθαρίζοντας" το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι Σλοβένοι ήταν να μειώσουν σε 63-57, μετά από τρίποντο του Ντράγκιτς. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε... Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-31, 54-42, 68-59 Σκόπια (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 14(1), Σοκόλοφ, Μακ Κάλεμπ 19(2), Β. Στογιανόφσκι 11(2), Ν. Στογιανόφσκι 3(1), Γκετσέφσκι 8, Άντιτς, Γκεκόφσκι 7(1), Σαμαρτζίνσκι 6. Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς 9(1), Ράπνικ, Όζμπολτ, Σμόντις 2, Ούντριχ 5(1), Μούριτς 5, Γ. Ντράγκιτς 20(2), Γιαγκότνικ 2, Ζ. Ντράγκιτς 4, Μπέγκιτς 6, Λόρμπεκ 4.