17:02 16/12/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ- ΛΙΟΝ: 1-0
Γήπεδο: Παρκ ντε πρενς

Τεράστια νίκη στο ντέρμπι κορυφής με τη Λιόν πήρε η Παρί με 1-0 και πλέον τη κορυφή μοιράζονται τρεις...

Η Παρί άνοιξε τα σκορ με τον Ματουϊντί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στη συνέχεια έμεινε πίσω και κράτησε τη νίκη.

ΠΑΡΙ: Σιρίγκου, Τιάγκο Σίλβα, Σακό, Μάξγουελ, Ζαλέ, Ματουϊντί, Λαβέτσι (90' Αρμάν), Μότα, Παστόρε, Μενέζ (87' Σαντόμ), Ιμπραΐμοβιτς.

ΛΙΟΝ: Βερκούτρ, Λόβρεν, Ρεβεγιέρ, Ουμτιτί, Μπαστός, Γκοναλόν,

Φοφανά, Μάλμπρανκ (85' Μβουεμπά), Λόπες, Γκομίς (85' Μπενζιά).

Νανσί- Μπορντό: 1-1
(Μπακάρ 32'-Σαϊβέ 75')

Βαθμό τσίμπησε η Μπορντό στην έδρα της Νανσί (1-1) και ας αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με λιγότερο παίκτη.
Η Νανσί άνοιξε το σκορ με τον Μπακάρ στο 32ο λεπτό, ενώ στο 45' η Μπορντό έχασε και τον Ποκό με κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά η Μπορντό έκανε το 1-1 με τον Σαϊβέ στο 75' και πήρε την ισοπαλία.

Σεντ Ετιέν- Λορίαν: 0-2
(Αλαντιέ 20', Τραορέ 39')

Μεγάλο διπλό με 2-0 πήρε η Λοριάν μέσα στην έδρα της Σεντ Ετιέν.
Η Λοριάν άνοιξε το σκορ με τον Αλαντιέ στο 20ο λεπτό, ενώ ο Τραορέ έκανε το 2-0 στο 39'.