23:28 23/5/2013 - Πηγή: AEK365

BUΝDESLIGA- PLAY OFF

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ- ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ: 3-1
Γήπεδο: Ράιν Νέκαρ Αρίνα

Τη νίκη με 3-1 πέτυχε η Χοφενχάιμ επί της Καϊζερσλάουτερν και βρίσκεται πολύ κοντά στο να παραμείνει στην Μπουντεσλίγκα.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Χοφενχάιμ που άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό. Ο Σαλίχοβιτς έβγαλε βαθειά μπαλιά και ο Φιρμίνο με όμορφο σουτ έκανε το 1-0. Η Χοφενχάιμ συνέχισε να πιέζει και στο 29' μετά

από όμορφο συνδυασμό ο Φιρμίνο από κοντά πέτυχε και 2ο γκολ.

Η Καϊζερσλάουτερν ανέβασε στροφές στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό ο Μπαουμγιόχαν έδωσε για τον Ιντρίσου, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Κάστελς και μείωσε σε 2-1.

Ωστόσο στο 67ο λεπτό ο Σκίπλοκ που μόλις είχε μπει στο ματς έκανε το 3-1 για τη Χοφενχάιμ.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Κάστελς. Αμπραχάμ, Μπεκ, Τέσκερ, Βέστεργκααρντ, Πολάνσκι, Σαλίχοβιτς (87' Σίλε), Ρούντι (65' Σκίπλοκ), Φόλαντ, Τζόνσον, Φιρμίνο.

ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ: Σίπελ, Ντικ, Τορεχόν, Χάιντζ, Λεβ, Ορμπάν, Μπορίσιουκ, Βάιζερ (76' Μπουνζακού), Μπαουμγιόχαν, Ιντρίσου (90' Ζελνάιρ), Χόφερ (68' Ρίντελ).