23:42 5/11/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- 4ος ΟΜΙΛΟΣ- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: 5-2
Γήπεδο: Etihad

Εύκολη νίκη με 5-2 πέτυχε η Σίτι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και βρίσκεται μια ανάσα από τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Σίλβα ανατράπηκε από τον Τόσιτς μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι και ο Αγκουέρο από τα 11 μέτρα έκανε το 1-0. Στο

10ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Σίτι, ο Ντουμπιά σούταρε άστοχα από καλή θέση, ενώ στο 17' ο Σίλβα μπήκε στην περιοχή από πλάγια και σούταρε λίγο άουτ. Η Σίτι πήρε κεφάλι δύο τερμάτων στο 21ο λεπτό, καθώς ο Αγκουέρο πήρε την πάσα από τον Νασρί, έκανε όμορφη κίνηση και πλάσαρε τον Ακινφέεφ για το 2-0. Στο 23' μετά από φάουλ του Τόσιτς ο Παντίλιμον δεν βγήκε καλά, αλλά η άμυνα της Σίτι έδιωξε ενώ στο 25' ο κίπερ των «πολιτών» είπε όχι σε νέο φάουλ, από τον Χόντα αυτή τη φορά. Στο 29ο λεπτό, το όμορφο σουτ του Τουρέ πέρασε μόλις άουτ, αλλά στο 31' ο Αγκουέρο έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Νεγρέδο, που σε κενή εστία έκανε το 3-0. Στο 38' ο Ακινφέφ είπε όχι σε κεφαλιά του Ντεμικέλις μετά από κόρνερ, ενώ στο 44΄ο Σίλβα αστόχησε από ιδανική θέση. Οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν στο 45+1', καθώς ο Βέρνμπλουμ έβγαλε για τον Ντουμπιά, που πρόλαβε τον Παντίλιμον, τον πέρασε και πλάσαρε σε κενή εστία για το 3-1.

Οι Άγγλοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 512', ο Τουρέ έβγαλε κάθετα για τον Νασρί, εκείνος γύρισε για τον Νεγρέδο που ξανά σε κενή εστία, έγραψε το 4-1. Στο 67ο λεπτό ο Παντίλιμον έπεσε κι έδιωξε όμορφα το σουτ του Στ Ζουμπέρ, αλλά στο 72' η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 4-2 με τα πέναλτι του Ζουμπιά. Στο 74ο λεπτό ο Νεγρέδο κατέβασε όμορφα την μπάλα, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ, ενώ στ 81' ο Παντίλιμον έδιωξε δύσκολα το σουτ του Στ. Ζουμπέρ. Το τελικό 5-2 έκανε στις καθυστερήσεις ο Νεγρέδο και πέτυχε χατ τρικ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Παντίλιμον, Ζαμπαλέτα, Νάστασιτς, Ντεμικέλις, Κλισί, Νασρί (77' Νάβας), Τουρέ, Φερναντίνιο (46' Μίλνερ), Σίλβα, Αγκουέρο, Νεγρέδο

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεφ, Ναμπάμπκιν, Α.Μπερεζούτσκι, Ιγκνάσεβιτς, Σενίκοφ, Βέρνμπλουμ, Μιλάνοφ (46' Ελμ), Τόσιτς, Χόντα (79' Βιτινιο), Μούσα (43' Στ. Ζουμπέρ), Ντουμπιά