Ξανά γκέλα στο «Μπομπονέρα» (VIDEO)

10:57 26/3/2012 - Πηγή: AEK365

CLAUSURA ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 7η αγωνιστική

Η Μπόκα Τζούνιρος προηγήθηκε με 2-0 αλλά η Λανούς κατάφερε να φύγει από το "Μπομπονέρα" με τον βαθμό της ισοπαλίας. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί "γκέλα" της Μπόκα εντός έδρας μετά την ήττα 5-4 από την Ιντεπεντιέντε πριν δυο εβδομάδες. Το παιχνίδι κόντρα στην Λανούς ήταν συναρπαστικό με τρία γκολ να σημειώνονται μέσα σε 5 λεπτά.
Στο 40ο λεπτό, ο Πάμπλο Μόουτσε πήρε την πάσα από τον Ρικέλμε και με σέντρα-σουτ έκανε το 1-0 για την Μπόκα Τζούνιορς. Δυο λεπτά αργότερα ο Ρικέλμε έκανε

το 2-0 σημειώνοντας το τρίτο φετινό του τέρμα. Ωστόσο πριν την λήξη του ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, η Λανούς κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι με γκολ του Παβόνε ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά που του έβγαλε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Κάρλος Αραούχο.
Στην επανάληψη, στο 54ο λεπτό, η Λανούς κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Πάολο Γκολτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του τερματοφύλακα της Μπόκα Τζούνιρος, του Οριόν. Στο 59ο λεπτό ο Καμορανέζι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για λογαριασμό της Λανούς ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ. Στα τελευταία 25 λεπτά η Μπόκα Τζούνιορς αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κλεμέντε Ροντρίγκες.

Με την ήττα της αυτή η Μπόκα Τζούνιορς βρίσκεται πλέον στην δεύτερη θέση με την Εστουδιάντες να είναι στην κορυφή έχοντας 15 βαθμούς χάρη στην νίκη με 2-1 στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς. Ο Μποσέλι μόλις στο τέταρτο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην Εστουδιάντες με την Αρχεντίνος να ισοφαρίζει στο 27ο λεπτό με τον Μπεράρδο. Ο Ραούλ Ιμπέρμπια στο 57ο λεπτό πέτυχε το γκολ της νίκης για την Εστουδιάντες.