Ξεκίνημα με τεσσάρα

18:25 7/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΟΛΛΑΝΔΙΑ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Ολλανδίας ο Άγιαξ. Ο πρωταθλητής κέρδισε εύκολα με 4-1 εκτός έδρας την Ντε Γκράφσααπ δείχνοντας ότι και φέτος θα είναι το «αφεντικό» στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 15' με τον Βαν Ντε Πάβερτ, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 1-1 επτά λεπτά αργότερα με τον Σουλεϊμάνι και στο 31' προηγήθηκαν 2-1 με τον Μπέριγκτερ. Στο δεύτερο μέρος ο Σουλεϊμάνι στο 62'
ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γιάνσεν διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, Ντεν Χάαγκ και Φίτεσε δεν κατάφεραν να σκοράρουν μένοντας στο 0-0. Στο τρίτο παιχνίδι η Άλκμααρ νίκησε με 3-1 την Αϊντχόφεν. Στο 26' ο Μάρτενς έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Φίργκεβερ να διπλασίαζει τα τέρματά της στο 40'΄. Η Αϊντχόφεν μείωσει με τον Μέρτενς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε 2-1, όμως το γκολ του Άλτιντορ στο 80' «κλείδωσε» τη νίκη υπέρ της Άλκμααρ. Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής: Παρασκευή, 5/8 Εξέλσιορ-Φέγενορντ 0-2 (55΄Φερνάντεζ, 71΄Βαν Στένσελ αυτ.) Σάββατο, 6/8 Ρόντα-Γκρόνιγκεν 2-1 (76' Φλέντερους, 88' Μάλκι-11' (πεν.)Μπακουνά) Χέρενφεν-Ναϊμέγκεν 2-2 (47' Ασαϊντί, 70' Νάρσινγκ-84' Νάουτινκ, 89' Νίλαντ) Βαλβάικ-Χέρακλες 2-2 (86' (πεν) Μπράμπερ, 89' Τεν Βούρντε-31' Έβερτον, 80' Πλετ) Φένλο-Ουτρέχτη 0-0 Κυριακή, 7/8 Άλκμααρ-Αϊντχόφεν 3-1 (26' Μάρτενς, 40' Φίργκεβερ, 80' Άλτιντορ-45+2 Μέρτενς) Ντεν Χάαγκ-Φίτεσε 0-0 Ντε Γκράαφτσαπ-Άγιαξ 1-4 (15΄Βαν Ντε Πάβερτ-22΄, 62΄ Σουλεϊμάνι,31΄Μπέριγκτερ, 65΄Γιάνσεν) Μπρέντα-Τβέντε (17:30)