Ξεπέρασε τον Μαραντόνα ο Μέσι (VIDEO)

10:28 15/6/2013 - Πηγή: AEK365

Τα ξημερώματα, η Εθνική Αργεντινής αντιμετώπισε την Γουατεμάλα σε φιλική αναμέτρηση και το παιχνίδι απέκτησε ιδιαίτερη σημασία για τον Λιονέλ Μέσι καθώς με τα τρία γκολ που πέτυχε, 4-0 το τελικό σκορ, ξεπέρασε τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα στον πίνακα των αρχισκόρερ της εθνικής ομάδας.
Πλέον ο άσος της Μπαρτσελόνα μετρά 35 γκολ σε 82 παιχνίδια με το εθνόσημο την στιγμή που ο Μαραντόνα χρειάστηκε 91 παιχνίδια για να

φτάσει τα 35 τέρματα. Πλέον ο Μέσι "έπιασε" τον Ερνάν Κρέσπο που έχει 35 γκολ σε 64 παιχνίδια και ο επόμενος στόχος του είναι να φτάσει τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Αργεντινής, τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα που μετρά 56 γκολ σε 78 αγώνες.
Ο Μέσι ξεπέρασε τον Μαραντόνα και στα συνολικά γκολ σε επίσημα παιχνίδια μιας και ο παίκτης της Μπαρτσελόνα έχει σκοράρει 348 φορές σε επαγγελματικό επίπεδο από το 2004 με τον παλαίμαχο άσο να μετρά 345 γκολ από το 1976 μέχρι το 1998.
Ο κάτοχος της Χρυσής Μπάλας για τέσσερις σερί φορές έφτασε τα 69 γκολ την εφετινή περίοδο σε 62 αγώνες με Μπαρτσελόνα και Αργεντινή σε 5033 λεπτά συμμετοχής, επίδοση που αποτελεί την δεύτερη καλύτερη στην καριέρα του Μέσι μετά την περσινή των 82 γκολ.
Στην αναμέτρηση με την Γουατεμάλα, ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε τρεις φορές πετυχαίνοντας τρίτο χατ τρικ στα τελευταία 15 παιχνίδια. Το άλλο γκολ της Εθνικής Αργεντινής πέτυχε ο Αουγούστο Φερνάντες.