Ξέσπασε η ΑΕΚ

20:10 30/10/2011 - Πηγή: AEK365

Tων ΘΟΔΩΡΗ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗ & ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΛΥΜΠΕΡΗ

Μετά από καιρό ο κόσμος της ΑΕΚ έφυγε χαρούμενος και... χορτασμένος από το γήπεδο. Είδε μία ΑΕΚ πειστική, μία ΑΕΚ που έπαιξε κατά τα διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, που ανέβαζε ρυθμό, που οι παίκτες της έκαναν κίνηση στο χώρο, που έκανε ευκαιρίες, που πέτυχε τρία γκολ...

Το 3-0 στο ΟΑΚΑ σήμερα ήταν ένα αποτέλεσμα που δίνει στην ΑΕΚ αυτοπεποίθηση και δύναμη να συνεχίσει στον επόμενο "τελικό"... Πλην της σημαντικής νίκης όμως, είχε όμως στο παιχνίδι της σημαντικά στοιχεία που αξίζουν αναφοράς. Πρώτο και βασικό το «μηδέν» που κράτησε η Ένωση στην άμυνά της, δεύτερο η παρουσία του Κάλα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά (είχε δοκάρι και γκολ ο Ισπανός) δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και τούτη την εποχή αυτός μπορεί να είναι βασικός (και να τον πλαισιώνουν ανάλογα και με το παιχνίδι ο Μανωλάς ή ο εξαιρετικός σήμερα Δέλλας), τρίτον η παρουσία του Λυμπερόπουλου που στο πρώτο ημίχρονο έκανε ένα ματς από τα... παλιά, τέταρτον η εξαιρετική παρουσία τη μεσαίας γραμμής είτε με τον Βάργκας στο πρώτο μέρος, είτε με τον Γκέντσογλου στην επανάληψη αντί του Κολομβιανού. Δεν θες περισσότερα θετικά στοιχεία για να κερδίσεις με το εμφατικό 3-0 αυτόν τον κακό Άρη.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε πως η ΑΕΚ είχε μπει στο γήπεδο να κερδίσει. Το έδειξε το πάθος των παικτών στις προσωπικές μονομαχίες, το έβλεπες από τη δύναμη και την ένταση στο τρέξιμο όλων και το καλό γρήγορο κάθετο ποδόσφαιρο που προσπαθούσε να παίξει η ομάδα. Το γρήγορο γκολ, με το αυτογκόλ του Λαζαρίδη, στο 10' έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ και από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε... Η Ένωση έδειχνε να είναι κυρίαρχη. Ή αν θέλετε πιο πειστική μέσα στο γήπεδο. Με το 4-3-3 του Κωστένογλου, τον Μάκο « κολόνα» μπροστά στα στόπερ, δεξιά κι αριστερά του τους Βάργκας και Καφέ αντίστοιχα η ΑΕΚ ήταν αυτή που κέρδισε άνετα τη μεσαία γραμμή. Μόνο ο Πρίτας πάλευε από την ομάδα του Τσιώλη, ο οποίος αδύναμος να αντιδράσει έβλεπε την ομάδα του να παίζει με τις γραμμές της μακριά, το κέντρο της ΑΕΚ να μη έχει χάσει μονομαχία, να παίζουν οι παίκτες του ένα άναρχο ποδόσφαιρο και κοντολογίς να μη μπορεί να κλέψει καμία μπάλα.

Ό,τι έπρεπε για την Ένωση αυτό το παιχνίδι, κι ας μην είχε τον Βάργκας στην καλύτερή του μέρα. Τα άκρα της με τον Λεονάρντο αριστερά και τον Μπέλεκ δεξιά, μα κυρίως τον εκπληκτικό Λυμπερόπουλο στην κορυφή της επίθεσης που έπαιζε μόνος του και με τεράστια επιτυχία τους Λαζαρίδη και Σανκαρέ, έφερε την Ένωση μία ανάσα από το 2-0 στο 22' όταν ο Λεονάρντο από το ύψος του πέναλτι νικήθηκε από τον Βελλίδη. Οι ευκαιρίες δεν σταμάτησαν εκεί: Στο 29' σουτ του, εξαιρετικού, Κάλα τραντάζει το οριζόντιο του Βελλίδη! Ούτε σε αυτή τη φάση έγινε το 2-0. Παρ' ολίγο όμως να γίνει στο αμέσως επόμενο λεπτό το 2-1, όταν ο Άρης ισοφάρισε τα δοκάρια με τον Κασναφέρη. Ότι δεν έγινε σε αυτό το σημείο το έκανε ο Λυμπερόπουλος στο 39'. Εξαιρετική ατομική προσπάθεια (με ρίσκο βέβαια) του Κάλα που πέρασε τρεις παίκτες στο κέντρο, έδωσε στο