15:02 11/3/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ- ΓΡΑΝΑΔΑ: 2-0
Γήπεδο: Βιθέντε Καλντερόν
Επιτέλους νίκη για την Ατλέτικο, που είχε να κερδίσει 5 αγωνιστικές και επικράτησε με 2-0 κόντρα στη Γρανάδα.
Η Ατλέτικο απείλησε πρώτη στο 13ο λεπτό, με τον Σάλβιο να κάνει το σουτ και τον Σέζαρ να απομακρύνει, ενώ στο 26' ο Ρομέρο αστόχησε από πολύ καλή θέση.
Δύο λεπτά αργότερα ο Ουρτάδο δε βρήκε στόχο μέσα από την περιοχή, ενώ η Ατλέτικο πήρε κεφάλι στο σκορ στο 38'.
Ο Γκάμπι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κόκε έπιασε την κεφαλιά και ο Μιράντα από κοντά έκανε το 1-0.
Στο 50' ο Σέζαρ

είπε όχι στο σουτ του Σέζαρ, ενώ στη συνέχεια η Ατλέτικο είχε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει ενώ η Γρανάδα έμεινε και με 10 παίκτες στο 83ο λεπτό, λόγω αποβολής του Ενρίκε.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Φαλκάο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Μιράντα, Γκοντίν, Ντομίνγκες, Χουανφράν, Γκάμπι, Σουάρες (57' Ασουνσάο), Σάλβιο (69' Αρντά), Κόκε, Αντριάν (79' Περέα), Φαλκάο.
ΓΡΑΝΑΔΑ: Σέζαρ, Κορτές (59' Ιγκαλό), Νιόμ, Μάινζ, Μάινζ, Μπόρχα, Ινίγκο Λόπεθ, Μόισες Ουρτάδο (81' Γέιχο), Αμπέλ Γκόμεθ, Ρομέρο (30' Ενρίκε), Μ.Ρίκο, Ούτσε.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ- ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: 5-1
Γήπεδο: Κορνεγιά Ελ Πρατ
Στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές επέστρεψε η Εσπανιόλ, που κέρδισε με 5-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Εσπανιόλ, καθώς στο 3ο μόλις λεπτό ο Ούτσε με κεφαλιά νίκησε τον Ζοέλ.
Η Εσπανιόλ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος κι έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 9'.
Ο Γκαρσία έπαιξε γρήγορα για τον Κουτίνιο που με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.
Ο Κουτίνιο πέτυχε και το 3-0 στο 22ο λεπτό, με όμορφο σουτ, μετά από συνδυασμό των Μπαένα και Βερδού.
Οι Καταλανοί συνέχισαν να επιτίθενται κατά κύματα και έκαναν το 4-0 στο 44ο λεπτό. Ο Γκαρσία τροφοδότησε τον Ούτσε που με σουτ από το όριο της περιοχής, νίκησε τον Ζοέλ.
Η Ράγιο μείωσε με τον Ταμούδο στο 54ο λεπτό, αλλά η Εσπανιόλ έφτασε στο 5-1 στο 68'.
Ο Γκαρσία έδωσε για τον Ούτσε που ολοκλήρωσε με εύκολο τρόπο το χατ τρικ στον αγώνα.
ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Μορένο, Ντιντάκ, Αμάτ, Βερδού, Κουτίνιο (73' Ρουί Φόντε), Μπαένα, Λόπεθ, Γκόμες (61' Ρομαρίκ), Γκαρσία, Ούτσε (86' Γκουαγιέ).
ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ζοέλ, Μπράβο, Τίτο, Πουλίδο (46' Μπανγκουρά), Μοβίγια (46' Ντιαμανκά), Φουέγο, Τρασόρας (46' Πίτι), Μίτσου, Αρίμπας, Ταμούδο.