23:44 27/11/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 1ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η αγωνιστική

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ-ΜΠΕΝΦΙΚΑ: 2-3

ΓΗΠΕΔΟ: Κονστάντ φάντεν Στοκ

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς η Μπενφίκα επικράτησε με 3-2 της Άντερλεχτ και παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο 18' με τον Μπεμπά όμως η Μπενφίκα απάντησε στο 34' με κεφαλιά του Μάτιτς που νίκησε τον Προτό. Ο Κουγιατές στο 37' λίγο έλειψε να σκοράρει

όταν μετά την κακή έξοδο του Αρτούρ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Μόλις στο 52' στο δεύτερο μέρος η Μπενφίκα κατάφερε να γυρίσει το ματς χάρη στο αυτογκόλ που πέτυχε ο Μπεμπά. Ο Μπρούνο στο 71' είχε ένα πολύ καλό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από τα δοκάρια αλλά έξι λεπτά μετά βρήκε στόχο και έκανε το 2-2. Η Άντερλεχτ συνέχισε την πίεση και στο 81' είχε ευκαιρία με τον Μίτροβιτς. Στο επόμενο λεπτό ο Λουιζάο έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Τελικά τη Μπενφίκα λύτρωσε στο 90' ο Ροντρίγκο που έγραψε το 2-3 και κράτησε ζωντανή την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ν'Σακαλά, Κουγιατέ, Νούιτινκ (73'Βάργκας), Ντεσάχτ (55'Ατσεαπόνγκ), Μπεμπά, Βάντεν Μπόρε, Πράε, Ζιλέ, Μπρούνο, Μίτροβιτς

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Περέιρα, Γκαράι, Λουΐζάο, Φέισα, Μάτιτς, Πέρες (87'Ροντρίγκο), Μάρκοβιτς (89'Καβαλέιρο), Λίμα, Γκαϊτάν (72'Σουλεϊμανί), Αλμέιδα