Ζορίστηκε η Ισπανία (VIDEO)

09:55 3/9/2011 - Πηγή: AEK365
Στο Σεντ Γκάλεν της Ελβετίας, η Εθνική Ισπανίας αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 επικράτησε τελικά της Χιλής με 3-2 σε φιλική αναμέτρηση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ίβηρες ήταν ο Σεσκ Φάμπρεγας ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι αλλαγή και με δυο γκολ οδήγησε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην νίκη. Μόλις στο 11ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική μπαλιά από τα αριστερά ο Ίσλα βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Ίκερ Κασίγιας και με εκπληκτικό σουτ έκανε το 1-0 για την Χιλή. Στο 20ο λεπτό ήρθε και το 2-0 για την Χιλή όταν ο Αλέξις Σάντσες βρήκε με ωραία
μπαλιά τον Βάργκας και ο τελευταίος αφού πέρασε και τον Κασίγιας πλάσαρε σε κενή εστία. Οι Ισπανοί παρά τις προσπάθειες του Νταβίντ Σίλβα και του Βίγια δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Βιθέντε Ντελ Μπόσκε προχώρησε σε αλλαγές που βοήθησαν την Ισπανία να πάρει την πρωτοβουλία. Έτσι δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αντρές Ινιέστα που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή με συρτό σουτ έξω από την περιοχή μείωσε για την Ισπανία σε 2-1 για να αναλάβει από εκεί και πέρα δράση ο Φάμπρεγας. Στο 70ο λεπτό από πάσα του Ινιέστα, ο μέσος της Μπαρτσελόνα βρέθηκε απέναντι από τον Χιλιανό τερματοφύλακα, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 2-2. Η ολική ανατροπή για την Ισπανία ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Φάμπρεγας εκτέλεσε πέναλτι, ο Κλαούντιο Μπράβο απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Ισπανός διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Σημειώνεται πως από το 80ο λεπτό, η Χιλή αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάμπλο Κοντρέρας του ΠΑΟΚ έπειτα από μαρκάρισμα στον Καθόρλα.