Αφεντικό η Σάλκε!

Ένα γκολ του Φαρφάν στο 31ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη με 1-0 στην Σάλκε επί της Ντόρτμουντ στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, με τον Πλιάτσικα να αγωνίζεται ως αλλαγή σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Μόνη πρώτη στην κορυφή η Λεβερκούζεν μετά το 1-0 μέσα στην Κολωνία, αγωνίστηκε για είκοσι λεπτά ο Γκέκας. Ανεβαίνει η Βόλφσμπουργκ, που κέρδισε με 4-2 το Ανόβερο, ενώ με τριάρες συνέχισαν Βέρντερ και Στουτγάρδη. Η εξαιρετική παράδοση που έχει χτίσει η Σάλκε στα εκτός έδρας με την Ντόρτμουντ συνεχίστηκε και την φετινή σεζόν. Η ομάδα του Μάγκατ πέτυχε την πέμπτη νίκη της στα τελευταία επτά ντέρμπι μέσα στο «Σίγκναλ Ιτούνα» (πρώην Βεστφάλεν) και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από την Βόλσφσμπουργκ την περασμένη εβδομάδα. Το γκολ για την Σάλκε πέτυχε ο Φαρφάν στο 31ο λεπτό, ε