«Ανάσα» για Γουέστ Μπρομ

Η Γουέστ Μπρομ με τον Οντεμβιγκί να ανοίγει... λογαριασμό για φέτος έφτασε στην πρώτη τη νίκη με 1-0 εκτός έδρας επί της Νόριτς. Στο 1-1 έμειναν Φούλαμ και Μπλάκμπερν με τον Μπράιαν Ρουίς να κινείται σε... ρηχά νερά. Με πρωταγωνιστή τον Οντεμβιγκί Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Οντεμβιγκί έσπασε το... ρόδι για φέτος μόλις στο 3'. Ντε Λάετ και Ρουντ έκαναν τραγικό λάθος και έδωσαν την ευκαιρία στον Νιγηριανό να πετύχει ένα εύκολο γκολ και να ανοίξει το σκορ! Οι
γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το σοκ και παρότι πίεσαν δεν κατάφεραν να απειλήσουν μα αξιώσεις την εστία του Φόστερ. Πολλά μακρινά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα, έστω και αν τα «καναρίνια» είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία, όμως, ήταν για την Γουέστ Μπρομ, με τον Ντόρανς να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Ρουντ στο 40' με δυνατό σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να εντείνουν τις προσπάθειές τους για το γκολ της ισοφάρισης. Οι παίκτες του Λάμπερτ είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, όμως δεν είχαν τα τελειώματα, με αποτέλεσμα ο Φόστερ να κρατάει το μηδέν για την εστία του. Στο 75', μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, όταν ο διαιτητής υπέδειξε αυστηρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μόρισον στον Ριντ. Ο Οντεμβιγκί ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Ρουντ τον νίκησε και κράτησε τις ελπίδες της ομάδας του για επιστροφή στο παιχνίδι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, όμως, και η Γουέστ Μπρομ έφτασε στην πρώτη της νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ, σε αντίθεση με τη Νόριτς, που έμεινε στους δύο βαθμούς... Πρώτος... βαθμός για Μπλάκμπερν Με τον Μπράιαν Ρουίς για πρώτη φορά στην ενδεκάδα της Φούλαμ, οι «κότατζερς» υποδέχθηκαν την Μπλάκμπερν για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να μην είχε πολλές φάσεις, όμως είχε γκολ! Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά, δεν βρήκαν ρυθμό, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ροτσίνα στο 32'. Ο Ισπανός επιθετικός νίκησε τον Σβάρτζερ με πολύ ωραίο πλασέ και έκανε το 1-0 για τους «ρόβερς». Η χαρά του Στηβ Κιν δεν κράτησε για πολύ, όμως, καθώς ο Ζαμόρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 38' με ωραία ενέργεια. Ο Άγγλος επιθετικός νίκησε τον Ρόμπινσον, αφού αρχικά πέρασε με άνεση τον Ζιβέ. Στο ημίχρονο ο... ανύπαρκτος Ρουίς αντικαταστάθηκε από τον Ντεμπελέ και στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε. Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι το τέλος, με τους δύο τερματοφύλακες να κρατούν το σκορ στο 1-1 με κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Στα τελευταία λεπτά η Φούλαμ πίεσε αφόρητα, όμως η Μπλάκμπερν έφτασε μία ανάσα από το 2-1 στο 86' με τον Γκουντγουίλι, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς νίκη και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό... Συνοπτικά τα αποτελέσματα Σάββατο (10/09) Αρσεναλ-Σουόνσι 1-0 (40' Αρσάβιν) Εβερτον-Αστον Βίλα 2-2 (19' Οσμαν, 69' Μπέινς - 63'