Αποκλείστηκε η Βόλφσμπουργκ

Ο θεσμός του Κυπέλλου κρύβει πάντα εκπλήξεις σε κάθε χώρα. Έτσι και στη Γερμανία οι «Λύκοι» αποκλείστηκαν νωρίς – νωρίς από τη συνέχεια, από ομάδα τέταρτης κατηγορίας. Σοβαρές παρουσιάστηκαν οι Στουτγκάρδη και Γκλάντμπαχ που πέρασαν στη επόμενη φάση.   Η Βόλφσμπουργκ κατάφερε και αποκλείστηκε από τη διοργάνωση του Κυπέλλου, αφού γνώρισε την ήττα από την άσημη Ράζενμπαλσπορτ Λειψίας, ομάδα τέταρτης κατηγορίας. Οι Λύκοι έχασαν 3-2, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 από ισάριθμα τέρματα του Φραν (6',
17'),ο οποίος αποδείχτηκε «Δήμιος» μια και ήταν εκείνος που πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ολοκληρώνοντας το χατ τρικ. Τα δύο πρώτα γκολ της Ράζενμπαλσπορτ αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους, που όμως βρήκαν τα αποθέματα να ισοφαρίσουν με τον Λάκιτς (25') και τον Σαλιχάμιτζιτς (28’ ). Το 2-2 όμως δεν έμεινε πολύ ώρα στα μάτριξ του γηπέδου, αφού στην εκπνοή του ημιχρόνου (45') ο Φραν χτύπησε ξανά κάνοντας το 3-2 που ήταν παράλληλα και το τελικό σκορ του αγώνα. Στουτγκάρδη και Γκλάντμπαχ παρουσιάστηκαν όπως έπρεπε και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο του κυπέλλου, αποκλείοντας τις Βέχεν (2-1) και Ρεγκένσμπουργκ (3-1) αντίστοιχα. Τέλος, στην επόμενη φάση θα βρεθούν και οι Ερζγκμπίργκε και Ροτ-Βάις. Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα του πρώτου γύρου του Γερμανικού κυπέλλου: Ράζενμπαλσπορτ Λειψίας-Βόλφσμπουργκ 3-2  (6’, 17’, 45’ Φραν-25’ Λάκιτς, 28’ Σαλιχάμιτζιτς)  Γιαν Ρέγκενσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-3  (31’ πεν. Σβαϊνστάιγκερ-14’ Στραντσλ, 22’ Ρόις, 70’ Ντε Καμάργκο)  Βέεν-Στουτγκάρδη 1-2  (28’ πεν. Γιάνιτς-5’ Μπίτσακτσιτς, 51’ Κουζμάνοβιτς)  Ροτ Βάις Έσεν-Ουνιόν Βερολίνου 4-3 Πέν. (2-2 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση)  Ζααρμπρίκεν-Άουε 1-3 στην παράταση (1-1)  Όσναμπρικ-Μόναχο 1860 2-3 στην παράταση (2-2)