Δεύτερη ήττα για Βίκυ/Μαρία

20:21 6/7/2011 - Πηγή: Gazzetta
Με ήττα, τη δεύτερη στον Β’ όμιλο, συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο Γκραν Σλαμ του Γκστάαντ οι Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη, καθώς το εμπόδιο των Λαρίσα/Τζουλιάνα αποδείχθηκε ανυπέρβλητο. Οι Βραζιλιάνες πρωταθλήτριες, Νο2 του ταμπλό, «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη και με 21-19, 21-10 έκαναν το «2 στα 2» μόλις σε 35 λεπτά. Ένα μόνο σετ διήρκεσε η αντίσταση των Ελληνίδων, οι οποίες την Πέμπτη (7/7) θα αντιμετωπίσουν τις Ελβετίδες Φορέρ/Βερζέ-Ντεπρέ, στον τελευταίο τους αγώνα για τη φάση των ομίλων. Ήττα-αποκλεισμός για τους Κοτσιλιάνο/Ζουπάνη Στους αγώνες των ανδρών, οι Γιώργος Κοτσιλιάνος και Νίκος Ζουπάνης αποκλείστηκαν στον 1ο προκριματικό γύρο, καθώς ηττήθηκαν από τους Ρώσους Προκόπιεφ/Μπογκάτοφ με 2-0 σετ (25-23, 25-20). Το ελληνικό δίδυμο αρκέστηκε στην 41η θέση, που του απέφερε 24 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη.