Δεν το πίστεψε ο Μάρκος!

Ο Μάρκος Παγδατής έδωσε τη μάχη του στο κεντρικό κορτ του Γουίμπλεντον, όμως δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρόκριση κόντρα στον Τζόκοβιτς. Νίκη, 3-1, για τον Σέρβο που πέρασε στον 4ο γύρο. Οι δύο τενίστες γνώρισαν την αποθέωση από τους 15 και πλέον χιλιάδες θεατές που βρέθηκαν στην εξέδρα, με τον Κύπριο να «απειλεί» τον Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, χωρίς παρόλα αυτά να φτάσει στο θρίαμβο. Ο 24χρονος Σέρβος, στην χειρότερη εμφάνιση που έκανε τους τελευταίους μήνες, κατάφερε να εξασφαλίσει στις λεπτομέρειες
την είσοδό του στους «16» της διοργάνωσης, επικρατώντας με 6-4, 4-6, 6-3, 6-4. Πολλά τα λάθη για τον «Νόλε», ο οποίος ήταν φανερά εκνευρισμένος, σπάζοντας μάλιστα τη ρακέτα του στο δεύτερο σετ, έπειτα από μια αποτυχημένη προσπάθεια. Παρόλα αυτά στηρίχθηκε στην εμπειρία του και στο γεγονός ότι ο Παγδατής μάλλον δεν είχε την αποφασιστικότητα που έπρεπε. Ίσως τότε να δημιουργούσε σοβαρό πρόβλημα στον αντίπαλό του, χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία να φτάσει πιο μακριά στη διοργάνωση. Δέχθηκε, όμως, με χαμόγελο την ήττα, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις του στο Βρετανικό Όπεν στον 3ο γύρο. Ο Τζόκοβιτς από την άλλη ετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα του, στην προσπάθεια διεκδίκησης του τίτλου και της κορυφής της παγκόσμιας κατάταξης, κόντρα στον Γάλλο Μισέλ Λοντρά, Νο19 του ταμπλό.