Δεν ξεχνά την... τέχνη του!

Ο Μάικλ Φελπς κατέκτησε το τρίτο του χρυσό στη Σανγκάη στα 100μ πεταλούδα. Εκπληκτική η συμπατριώτισσά του Μίσι Φράνκλιν στα 200μ πρόσθιο. Κυρίαρχος στα 50μ ελεύθερο ο Βραζιλιάνος Σιέλο Φίλιο. Μια ημέρα πριν ολοκληρωθεί το παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Κίνα και οι πρωταθλητές της πισίνας έκλεψαν για μια ακόμη φορά την παράσταση, στους έξι τελικούς που διεξήχθησαν το Σάββατο (30/7). Ο Μάικλ Φελπς μπορεί να μην έκανε... συλλογή από μετάλλια όπως είχε συμβεί στους Αγώνες του Πεκίνου το 2008, κατέκτησε όμως το τρίτο του χρυσό στη διοργάνωση. Ο 26χρονος Αμερικανός υπερασπίστηκε τον τίτλο του στα 100μ πεταλούδα
και με 50.71 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με δεύτερο τον Πολωνό, Κόνραντ Τσέρνιακ (51.15) και τρίτο τον επίσης Αμερικανό Τάιλερ ΜακΓκιλ (51.26). Στην έκτη θέση περιορίστηκε ο Ρώσος Πρωταθλητής Ευρώπης Εβγκένι Κορτίσκιν με 51.86. Δικό του! Τη δυναμική του επιβεβαίωσε για μια ακόμη φορά στο αγώνισμα των 50μ ελεύθερο ο Σέζαρ Σιέλο Φίλιο. Ο Βραζιλιάνος πιστοποίησε τον τίτλο του κορυφαίου στο αγώνισμα και με χρόνο 21.52 διπλασίασε τα χρυσά του, μετά την πρωτιά στα 50μ πεταλούδα. Στη δεύτερη θέση με χρόνο 21.90 βρέθηκε ο Ιταλός Λούκα Ντότο με 21.90 και στην τρίτη ο Γάλλος, Αλέν Μπερνάρ με επίδοση 21.92. «Σίφουνας» η Φράνκλιν Η Μίσι Φράνκλιν συνέχισε τις εντυπωσιακές της εμφανίσεις κατακτώντας το δεύτερο χρυσό στη Σανγκάη στα 200μ ύπτιο και τρίτο συνολικά, μετά τη νίκη της στα 200μ πρόσθιο. Η 16χρονη Αμερικανίδα τερμάτισε σε 2:05.1, σπάζοντας το εθνικό ρεκόρ που είχε σημειώσει προκριματικά (2:05.90), χρόνος που θεωρείται εξωπραγματικός για την ηλικία της. Μόλις δύο αθλήτριες στην ιστορία του αγωνίσματος έχουν σημειώσει καλύτερους χρόνους από τη Φράνκλιν, η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ Κίρστι Κόβεντρι από τη Ζιμπάμπουε (1:04.81) και η Ρωσίδα Αναστασία Ζούεβα (2:04.94), αμφότερες με τα νέας τεχνολογίας μαγιό. Κυρίαρχος η Άντλινγκτον Στον τελικό των 800μ ελεύθερο, η χρυσή Ολυμπιονίκης Βρετανίδα Ρεμπέκα Άντλινγκτον πήρε το χρυσό και στη Σανγκάη, που ήταν μάλιστα το πρώτο της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα με χρόνο 8:17.51.  Έπειτα από «μάχη» που έδωσε με την Λότε Φρίις η πρωταθλήτρια από τη Νησί πήρε την πρωτιά και έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ένα χρόνο πριν από το μεγάλο ραντεβού στο Λονδίνο. Η Φρίις είχε επίδοση 8:18.20, ενώ τρίτη ήταν η Αμερικανίδα, Κέιτ Ζίγκλερ, παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2005 και του 2007, με 8:23.36. «Έκλεψε» το χρυσό η Ντέκερ Η Σουηδή Τερέζ Αλσχάμαρ υποτίθεται ότι είχε τον πρώτο λόγο για το χρυσό στον τελικό των 50μ πεταλούδα, η Ίνγκε Ντέκερ όμως φρόντισε να διαψεύσει πανηγυρικά τα προγνωστικά. Η Ολλανδή πρωταθλήτρια με χρόνο 25.71 «έκλεψε» την πρωτιά και τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας από την έμπειρη αντίπαλό της χαρίζοντας το δεύτερο χρυσό στη χώρα της μετά την πρωτιά στη σκυταλοδρομία 4χ100μ ελεύθερο. Η Αλσχάμαρ έμεινε δεύτερη με 25.76, ενώ τρίτη ήταν η Γαλλίδα Μέλανι Ενίκ με 25.86, χαρίζοντας στη χώρα της το πρώτο μετάλλιο στο αγώνισμα των γυναικών σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Στην 7η θέση περιορίστηκ