Δραματική νίκη για PSV

00:46 6/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η PSV Αϊντχόφεν έκανε το ταξίδι από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε 3 λεπτά, όταν ισοφαρίστηκε από την Εξέλσιορ σε 2-2 στο 90’ και πήρε τελικά τη νίκη με 3-2 στο 93’ χάρη στο γκολ του Ντζουντζάκ.Την διαφορά των τριών βαθμών από την Τβέντε διατήρησε η Αϊντχόφεν με τη νίκη της εκτός έδρας με 3-2 κόντρα στην Εξέλσιορ.Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε στο 22’, ωστόσο η Αϊντχόφεν γύρισε το παιχνίδι μέσα σε
δυο λεπτά, όταν Λενς και Χάτσινσον σκόραραν στο 50’ και στο 52’ αντίστοιχα, κάνοντας το 2-1.Το πέναλτι του Ντε Γκράαφ στο 90’ έδωσε την ελπίδα στους γηπεδούχους ότι θα καταφέρουν να πάρουν τον βαθμό, ωστόσο η PSV δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Ο Ούγγρος Μπάλαζ Ντζουτζάκ με πέναλτι στο 93’ έκανε το τελικό 3-2 και διατήρησε την ομάδα του στην κορυφή με απόσταση τριών βαθμών από την Τβέντε που κέρδισε την Μπρέντα με 2-0.Συνοπτικά τα αποτελέσματα:Εξέλσιορ – PSV Αϊντχόφεν 2-3(22’ Φερνάντεζ, 90’ Ντε Γκράαφ – 50’ Λενς, 52’ Χάτσινσον, 93’ Ντζουτζάκ)Τβέντε – Μπρέντα 2-0(61’ Ντε Γιονγκ, 90’