Ένας.... Παστόρε δεν φτάνει!

Η Παρί με τον Χαβιέρ Παστόρε να είναι και πάλι ο καλύτερος παίκτης της «πέταξε» άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς απέναντι στην Εβιάν (2-2) και έδειξε ότι θέλει δουλειά ακόμη, προκειμένου να διεκδικήσει τον τίτλο... Θέλει δουλειά ακόμη... Η Εβιάν υποδέχθηκε τους πρωτευουσιάνους για την 6η αγωνιστική της Λιγκ 1, με τον Σίντεϊ Γκοβού, που δεν έχει ικανοποιήσει, να ξεκινά το παιχνίδι από τον πάγκο για τους γηπεδούχους και να περνάει στο παιχνίδι στο 76'. Η Παρί ήταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Εβιάν, αισθητά βελτιωμένη στο δεύτερο, όμως παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε,
πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς στο «Παρκ Ντε Σπορτ». Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαγκμπό βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 των Παριζιάνων μόλις στο 20'! Ο Ιβοριανός ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Λερουά, ο οποίος όσο και να μεγαλώσει δεν ξεχνά την... τέχνη του σκοραρίσματος στο 14', ενώ στο 20' έκανε το 2-0, ευστοχώντας στο πέναλτι που έκανε ο Μποντμέρ και το οποίο δεν σηκώνει καμία αμφιβολία... Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να μπουν στο πνεύμα του παιχνιδιού και ξεπέρασαν το σοκ μετά από αρκετή ώρα, ανεβάζοντας την απόδοσή τους μετά το 35'. Πάλι καλά που υπάρχει και ο Παστόρε, ο οποίος ήταν για ακόμη μία φορά από τους κορυφαίους της ομάδας του, και με εκπληκτική ατομική ενέργεια στο 43' πέρασε τρεις αντιπάλους του και νίκησε τον Άντερσεν για το 2-1. Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονόλογο των πρωτευουσιάνων, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση και τον Σιριγκού να δηλώνει «παρών» όποτε ήταν απαραίτητο. Γκαμέιρο, Μποντμέρ, Νενέ και Παστόρε έχασαν καλές ευκαιρίες όχι μόνο για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, αλλά να δώσουν και το προβάδισμα στην Παρί, με τον Γάλλο μέσο να είναι τελικά εκείνος που ισοφάρισε το παιχνίδι στο 80'. Ο Μποντμέρ βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Οι παίκτες του Κομπουαρέ δεν μπόρεσαν να πετύχουν άλλο τέρμα μέχρι το τέλος και... πέταξαν άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς... «Τσίμπησε» βαθμό η Νανσί Ισόπαλο έληξε και το άλλο παιχνίδι της ημέρας, με τη Νανσί να φεύγει από την Βρετάνη με τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Ρεν. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν νωρίς στο γκολ με τον Μοντάνιο στο 19'. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έδωσαν βάρος στην άμυνα, κράτησαν το σκορ στο 1-0 και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 79' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Λουίζ, «κλέβοντας» με αυτόν τον τρόπο τον βαθμό... Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής Σάββατο (17/09) Οσέρ-Καέν 1-1 (32' Ζεμά - 45' Νιβέ) Μπρεστ-Μονπελιέ 2-2 (70' Μπεν Μπασάτ, 88' Τζεντιλέτι- 19', 41' Ζιρού) Λοριάν-Σεντ Ετιέν 3-0 (11', 77' Αλιαντιέρ, 90+2' Κουταντέρ) Νις-Αζαξιό 3-0 (45+2' πεν., 87' πεν. Μονσόν, 89' Σίβελι) Τουλούζ-Μπορντό 3-2 (53' πεν. Ταμπανού, 59' Καπού, 90+1' Ριβιέρ - 19', 38' Ντιαμπατέ) Βαλενσιέν-Ντιζόν 4-0 (53' Ντανίκ, 75', 78' Πιζόλ, 79' Κοάντ) Λιλ-Σοσό 2-2 (49' Π