Φινάλε με 5η θέση

Την 5η θέση κατάκτησε η Εθνική πόλο των ανδρών στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στις Συρακούσες, καθώς στον τελευταίο της αγώνα στη διοργάνωση επικράτησε του Καναδά με 9-8.Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά, πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 4-2, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στην επανάληψη οι διεθνείς μας βρέθηκαν να «κυνηγάνε» τους Καναδούς για να «απαντήσουν» στην τελευταία περίοδο και να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με τέρμα του Χρήστου Αφρουδάκη 20 δεύτερα πριν το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.«Δεν έγινε καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Γενικά δεν υπήρχε διάθεση. Ίσως θεωρήσαμε ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε χωρίς να πιάσουμε καλή απόδοση. Χρειάζεται υπομονή. Υπήρχε και μια στεναχώρια, γιατί θέλαμε να παίξουμε στους αγώ